آغاز طرح جمع‌آوری تجهیزات کامپیوتری قاچاق

پس از فراهم کردن مراحل آغازین طرح رجیستری موبایل در جهت مبارزه با قاچاق تلفن همراه، اینک نوبت به آن رسیده تا واحد‌های صنفی مرتبط با فروش کامپیوتر و تجهیزات مربوط به آن مجبور به خرید کالاهایی با فاکتور رسمی باشند.

در همین جهت کلیه اعضای تحت پوشش اتحادیه صنف کامپیوتر که دارای پروانه کسب بوده و کسانی که به صورت غیرقانونی مشغول فعالیت هستند، موظف هستند که بر اساس ماده 18 مکرر قانون مبارزه با کالای قاچاق، خرید و عرضه آن جرم به حساب خواهد آمد. در این راستا به تمام فعالان این صنف گفته شده کلیه کالاهای خریداری شده که در واحد صنفی موجود است می‌بایست دارای فاکتور رسمی باشد. همچنین افرادی که مبادرت به واردات کالا می‌نمایند لازم است کلیه کالاهای آنها چه در انبار و چه در واحد صنفی دارای کد رهگیری گمرک باشد.

تمامی اعضای فعال در این صنف موظف به همکاری با بازرسان و ماموران نیروی انتظامی هستند و مسئول واحد صنفی می‌بایست کلیه مدارک لازم را در اختیار ماموران قرار دهد چرا که همکاری با ماموران مطابق با قانون بوده و عدم همکاری اعضا جرم محسوب می‌شود و دیگر جایی برای شکایت وجود نخواهد داشت. در حال حاضر متأسفانه در کشور ما برخی افراد با فروش کالای قاچاق و به دست آوردن سودهای کلان به صورت غیرقانونی موجب بد نامی سایر واحد‌های صنفی قانونی و فعال می‌شوند که در واقع با پرداخت تمامی حقوق قانونی خود به صورت حلال و قانونی اقدام به کسب درامد می‌کنند.

از آنجایی که مصرف کنندگان و خریداران بیشترین آسیب را از قاچاق کالا می‌بینند، اعضای این اتحادیه می‌توانند در صورت مشاهده چنین افراد سودجویی از طریق ایمیل اتحادیه مذکور یا شماره ریاست اتحادیه، مراتب را به اطلاع آن برسانند تا با برخورد قانونمند حق دیگران ضایع نشود. قرار است طبق این دستورالعمل از ابتدای شهریور سال 95 کالا بدون کد رهگیری از اداره گمرک در انبار و واحدها وجود نداشته و کالای قاچاق بدون مدارک به شهرستان‌ها ارسال نگردد. علاوه بر آن هیچ کالایی توسط پیک موتوری و بدون مدارک مربوطه جابه جا نگردد.

ماده 18 مکرر قانون مبارزه با قاچاق کالا چه میگوید؟

نگهداری، عرضه یا فروش کالا و ارز قاچاق موضوع ماده (18) این قانون حسب مورد توسط واحدهای صنفی یا صرافی‌ها تخلف محسوب و مرتکب علاوه بر ضبط کالا و ارز به ترتیب زیر جریمه می‌شود:

  • مرتبه اول: جریمه نقدی معادل دو برابر ارزش کالا یا بهای ریالی ارز قاچاق
  • مرتبه دوم: جریمه نقدی معادل چهار برابر ارزش کالا یا بهای ریالی ارز قاچاق
  • مرتبه سوم: جریمه نقدی معادل شش برابر ارزش کالا یا بهای ریالی ارز قاچاق و نصب پارچه یا تابلو بر سردر محل کسب به عنوان متخلف صنفی و تعطیل محل کسب به مدت شش ماه