وزارت ارتباطات: اجرای طرح رجیستری موبایل متوقف و به زمان دیگری موکول شد

توقف اجرای طرح رجیستری موبایل

طی روزهای گذشته اخبار مختلفی را در خصوص اجرای طرح رجیستری موبایل و به تبع آن جمع آوری تلفن‌های آیفون شاهد بوده‌ایم. اینک ظاهراً شرایط لازم برای اجرای آن مهیا نشده و قرار است به زمانی دیگر موکول شود. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در همین خصوص از اجرایی شدن این طرح پس از هماهنگی لازم بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا اجرایی خبر داد. مدیر روابط عمومی این نهاد دولتی اعلام کرد:

از ۶ ماه گذشته جلسات متعددی توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزات صنعت، معدن و تجارت برگزار شده تا تصمیم گیری لازم برای زمان و نحوه اجرای این طرح صورت گرفت. در این جلسات مقرر شد که پس از انجام و تمهیدات اولیه، این طرح به صورت آزمایشی اجرایی شود.

هنوز مقدمات لازم برای اجرای طرح رجیستری تلفن همراه مهیا نشده است و قطعا قبل از اجرای طرح اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد.

این وزارتخانه در خصوص گوشی‌های خریداری شده توسط مردم قبل از اجرای نهایی این طرح عنوان کرده است که هیچ جای نگرانی نبوده و محدودیت‌های مورد نظر این طرح تنها بر روی محصولاتی اعمال خواهد شد که پس از اجرای طرح رجیستری موبایل به فروش خواهند رسید. در واقع این طرح با هدف مبارزه با قاچاق تلفن همراه و واردات غیر قانونی موبایل به کشورمان صورت خواهد گرفت. پس از اجرای این طرح در صورت غیرقانونی بودن ورود آن تلفن، اجازه فعال کردن سیم کارت بر روی آن صادر نخواهد شد.

توقف اجرای طرح رجیستری موبایل

تا قبل از این مسئولین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده بودند که با اجرای طرح مذکور، تلفن‌های آیفون به جهت مستقر نبودن نمایندگی رسمی کمپانی اپل در ایران به طور کامل از بازار جمع شده و مصداق کالای قاچاق خواهد بود. بنابراین باید انتظار داشت که پس از اجرای طرح هیچ یک از آیفون‌های خریداری شده در شبکه مخابراتی کشور شناسایی نشده و مورد پشتیبانی قرار نخواهند گرفت. جالب اینجاست که روز گذشته دفتر دو نماینده غیر مستقیم محصولات اپل در ایران پلمپ شد.  با این حساب باید منتظر ماند تا هماهنگی‌های لازم صورت گرفته و با عظم جدی‌تری این طرح به صورت اجرا درآید. حدود 10 سال پیش برای نخستین بار این طرح اجرا شد که خیلی زود با شکست مواجه شد. حال دولتمردان قصد دارند تا در سطح وسیع‌تر و خیلی عملی‌تر از گذشته وارد صحنه شده و بتوانند با قاچاق کالا به مبارزه بپردازند.