الگوریتم جدید فشرده سازی گوگل 35 درصد از حجم عکس ها را کاهش می‌دهد!

به تازگی گوگل الگوریتم فشرده سازی جدیدی را به صورت منبع باز (open source) ارائه کرده است که بدون از دست رفتن کیفیت، 35 درصد از حجم نهایی تصاویر می‌کاهد و با همه‌ی نرم افزارهای ویرایش‌گر تصاویر و همچنین مرورگر ها سازگار است.

اینکودر(رمز گذار) JPEG جدید Guetzli نام دارد و با الگوریتم خاصی که دارد جادو می‌کند. این سیستم با حذف مقداری از جزییات عکس، از حجم نهایی کاسته و کیفیت اصلی عکس را نیز حفظ می‌کند. Guetzli از سیستمی به نام  “psychovisual model” استفاده می‌کند تا حجم فایل‌ها را کاهش دهد. با این حال این روش بی عیب نیست و این اینکودر قطعا کندتر از دیگر  روش‌های فشرده سازی تصویر عمل خواهد کرد!

روش کار Guetzli در عکس زیر آمده است:

Guetzli

همینطور که می‌بینید، اینکودر جدید بهتر از روش libjpeg عمل می‌کند. اگرچه زمان بیشتری برای ارائه و اثبات این گفته نیاز می‌‌باشد.

در ادامه نمونه‌ی دیگری آمده است:

کاهش حجم از چپ به راست به وسیله Guetzli
کاهش حجم از چپ به راست به وسیله Guetzli

Guetzli به صورت منبع (open source) باز ارائه می‌شود و این خبر خوبی است! چرا که در این صورت همه می توانند از آن به صورت رایگان استفاده نمایند. از همین رو انتظار می‌رود به زوری اپلیکیشن‌ها و وب سایت‌ها از این روش برای کاهش حجم عکس‌ها استفاده کنند و این بدین معنی است که اطلاعات و صفحه های وب در آینده به صورت سریعتر بارگذاری شده و پهنای باند اینترنت نیز کمتر استفاده می‌شود!

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید