اینترنت مخابرات ارزان شد؛ تعیین تکلیف بدهی به زیرساخت

اینترنت مخابرات ارزان شد

همان‌طور که می‌دانید مدتی است بحث کاهش قیمت خدمات اینترنتی در دستور کار دولت قرار گرفته است و شرکت‌های ارائه دهنده این سرویس نیز آغاز به کاهش هزینه‌های نهایی قابل پرداخت مشتریان کرده‌اند. بر اساس مصوبه و ابلاغیه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از امروز تمامی ارائه دهندگان سرویس اینترنت کشور ملزم به کاهش قیمت تعرفه‌های نهایی خود هستند. یکی از شرکت‌های کاهش دهنده قیمت، شرکت مخابرات ایران است که علاوه بر این کاهش، بدهی به زیرساخت را نیز پرداخت کرده است.

در این بین نکته‌ی حائز اهمیت آن است که به گفته‌ی معاون وزیر ارتباطات و بر اساس تبصره درج شده در مصوبه 237 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تا زمانی که اپراتورهای ارتباطی بدهی موجود را با شرکتت زیر ساخت حل و فصل نکنند، مجاز به استفاده از نرخ‌های جدید پهنای باند و همچنین انتقال زیرساخت نخواهند بود و ابتدا به ساکن می‌بایست حق دولت را بپردازند.

از آنجایی که مقدار قابل توجهی (چیزی حدود 300 میلیارد تومان) بدهی تعیین تکلیف نشده فی ما بین شرکت مخابرات ایران و شرکت ارتباطات زیرساخت وجود داشت، این امکان وجود داشت که مخابرات نسبت به کاهش قیمت‌ها مخالفت کند. اما سخنگوی شرکت مخابرات ایران دکتر زارعیان در این مورد عنوان کرده است که موضوع بدهی‌ها هیچ ربطی به مشترکان نهایی نداشته و از امروز تعرفه‌های اینترنت پرسرعت برای تمامی مشترکان اینترنت مخابرات کاهش پیدا خواهد کرد. وی در این باری می‌گوید:

موضوع بدهی‌های تعیین تکلیف نشده ما به شرکت ارتباطات زیرساخت هیچ ارتباطی به مشترکان نهایی ندارد و از امروز تعرفه‌های اینترنت پرسرعت را برای مشترکان مخابرات کاهش می‌دهیم. در تعامل خوبی با شرکت ارتباطات زیرساخت هستیم و همان‌طور که مدیر عامل آن شرکت هم عنوان کرده‌اند، بخشی از بدهی‌های خود را تسویه کرده‌ایم.

منکر بدهی‌های خود به شرکت زیرساخت نیستیم اما برای مشخص شدن رقم بدهی طرفین باید بنشینند و مذاکره کنند تا اختلاف نظرها حل و فصل شود. قطعاً تمام بدهی‌هایی که از آن یاد می‌شود مربوط به پهنای باند نیست و دیگر خدمات و سرویس‌ها را هم شامل می‌شود؛ لذا شاید بهتر باشد که بدهی این بخش‌ها از یکدیگر تفکیک شود تا به راحتی بتوان به اجماع نظر رسید. اقدام برای تعدیل و منطقی کردن تعرفه اینترنت گام ارزنده‌ای در افزایش دسترسی مردم به آن است.

بنا بر آخرین مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در ارتباط با کاهش نرخ دیتای ثابت و سیار، اینترنت ثابت با فناوری ADSL و مصرف بیش از 2 گیگابایت به صورت ماهیانه حداقل با 16 درصد کاهش تعرفه همراه بوده است که این مورد می‌تواند تا 30 درصد نیز برسد. جدول نرخ‌های مصوب جدید حوزه اینترنت ثابت به شرح زیر است:

اینترنت مخابرات ارزان شد

اینترنت مخابرات ارزان شد

اینترنت مخابرات ارزان شد