روال عادی فروش موبایل تا اجرای کامل طرح رجیستری

طرح رجیستری موبایل

طی هفته‌های گذشته اجرای خیلی سریع طرح رجیستری موجب برچیده شدن بساط بسیاری از کالاهای قاچاق از سطح بازار شده است و در حالی که هنوز این طرح به مرحله نهایی اجرا نرسیده بسیاری از مردم برای خرید گوشی جدید تردید دارند.  در این ارتباط حتی در هفته‌ی گذشته شاهد پلمپ چندین نمایندگی غیر مستقیم شرکت آمریکایی اپل در ایران بودیم تا همواره این شرکت را مجبور به احداث نمایندگی رسمی مستقیم در ایران سازیم. اما همواره نگرانی در بین خریداران گوشی‌های اپل وجود دارد که باعث آزرده خاطر شدن آن‌ها شده است.

«ابراهیم درستی» رئیس اتحادیه صوت و تصویر با اشاره به آن که در حال حاضر طرح رجیستری موبایل در حال گذراندن دوره‌ی آزمایشی خود است و از اوایل مهرماه به صورت کامل اجرا خواهد شد گفت:

مسئولان طی حرکتی به واحدهای صنفی اعلام خواهند کرد که مشکلی پیش پای فروش محصولات آنها تا اجرای قطعی طرح رجیستری نیست. در ارتباط با چالش‌‌های پیش آمده طی هفته‌های اخیر نیز باید بگویم که در حال حاضر هیچ مشکلی پیش پای خریداران و فروشندگان گوشی نیست. زیرساخت‌های این طرح به مرور در حال تکمیل است و لذا جای نگرانی برای گوشی‌هایی که دست مردم است، نخواهد بود.

درستی با بیان آن که اتحادیه صوت و تصویر به صورت کاملاً با کالای قاچاق مخالف است عنوان کرد که شیوه‌های راحت و سهل الوصول‌تری نیز برای برچیدن بساط این دستگاه‌ها از بازار همانند کاهش تعرفه واردات گوشی‌ها وجود دارد که می‌تواند اقدامی بسیار مناسب برای مقابله با قاچاق کالا باشد. وی عنوان می‌کند که اگر نرخ مالیات ارزش افزوده در این حوزه از 9 درصد به 5 درصد کاهش یافته و تعرفه گمرکی نیز با اصلاح مواجه شود، بدون  شک استقبال بیشتری از واردات گوشی خواهد شد که در نتیجه منجر به از بین رفتن قاچاق می‌شود.

رییس اتحادیه صوت و تصویر در انتها عنوان کرد:

امیدواریم ریشه قاچاق در مبادی ورودی کشور خشک شود و همچنین در اموری که به اصناف مرتبط است، نظر آنها را هم برای پیشبرد برناه‌ها جویا شوند.