در فاز نخست طرح ترابردپذیری موبایل، 2500 کاربر به اپراتوری دیگر مهاجرت کردند

طرح ترابردپذیری

تنها 10 روز از اجرای طرح ترابردپذیری می‌گذرد و اینک تمامی کاربران امکان مهاجرت به اپراتورهای مختلف را بدون نیاز به تغییر شماره خود خواهند داشت. در همین حال معاون لگراتوری از موفقیت این طرح خبر می دهد.

این تکنولوژی که براساس استاندارد جهانی با نام «Mobile Number Portability» شناخته می شود قدمتی بیش از ۱۵ سال دارد و هم اکنون در بیش از ۷۰ کشور دنیا انجام می‌شود و بیش از ۳۲۰ اپراتور دنیا به اجرای آن روی آورده اند. صادق عباسی شاهکوه، معاون صدور مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره نتایج اجرای این طرح که حدود ۱۰ روز از آن می گذرد و مشکلاتی که تاکنون بر سر راه متقاضیان ترابردپذیری قرار داشته است، توضیح داد.

عباسی شاهکوه با اعلام آن که طرح ترابردپذیری هم اکنون در حال اجرا است و کاربران می‌توانند از وب‌سایت اپراتورهای مربوطه اقدام به انجام آن کنند گفت:

تا روز پنجشنبه هفته گذشته 4 روز از آغاز این طرح گذشته بود، چیزی حدود 2500 متقاضی برای ترابرد سیم کارت خود ثبت نام کرده بودند. این فرآیند نیازمند زمانی بین 3 الی 5 روز است. این فرآیند تا روز پنجشنبه 24 تیر، برای 200 مشترک با موفقیت انجام شده است و آن‌ها به اپراتور دیگری منتقل شده‌اند. در ارتباط با فرآیند مالی و حقوقی انتقال سیم کارت نیز گفتنی است دارندگان سیم‌های دائمی جهت انتقال به اپراتوری دیگر اول از هرچیزی می‌بایست بدهی‌های مربوطه را پرداخت کنند تا با این کار موافقت صورت گیرد. پس از درخواست این مشترکین، ظرف 48 ساعت به آن‌ها فرصت داده خواهد شد بدهی خود را تسویه کرده تا بتوانند ادامه‌ی این فرآیند را با موفقیت پشت سر بگذارند.

وی همچنین می‌گوید که طرح ترابردپذیری هنوز دوره‌ی آزمایشی خودش را طی می‌کند و به طبع مشکلاتی بر سر راه آن قرار خواهد داشت. در حال حاضر امکان فعالسازی این طرح روزانه برای تنها 750 نفر فراهم است که بدون شک انتظار می‌رود در آینده این روند با سرعت بیشتری به جریان افتد. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی عنوان کرده است که خیلی سفت و سخت در حال کار بر روی این طرح بوده و به صورت مرتب در حال بررسی فرآیند‌های موجود هستند تا کاربران با کمترین مشکلی این طرح را اجرا کرده و فاز تجاری آن را به راه بی‌اندازند.

طرح ترابردپذیری موبایل

معاون رگولاتوری با تاکید براینکه از اپراتورهای موبایل خواستیم قبل از اجرای ترابردپذیری، جزئیات این طرح و نحوه استفاده از سیم کارت جدید را برای متقاضیان، اطلاع رسانی کنند، ادامه داد: در این زمینه روی سایت یکی از اپراتورها و نیز در دفاتر خدمات ارتباطی در مورد طرح، توضیحاتی داده شده است. با این حال برای آنکه جریان ضدرقابتی صورت نگیرد در حال تهیه متن یکسان برای اطلاع رسانی در مورد این طرح هستیم تا متقاضی با دریافت یک فرم و امضای آن، بداند که از همان ابتدا چه چیزهایی را از دست می دهد و چه چیزهایی را به دست خواهد آورد.

عباسی شاهکوه گفت: با ترابرد شدن شماره موبایل، مشترک اطلاعاتی که از قبل روی سیم کارت داشته را نخواهد داشت و کل اطلاعات وی شامل دفترچه تلفن حذف می شود. چرا که تعویض سیم کارت مثل این است که سیم کارت شما بسوزد و بخواهید سیم کارت جدید بگیرید.

وی تصریح کرد: در این طرح، چنانچه مشترک از یک اپراتور به اپراتور دیگر مهاجرت کند، تعرفه سرویس اپراتور جدید برای وی اعمال خواهد شد. در صورتی که مشترک از انجام این طرح پشیمان شد نیز راه برگشت وجود دارد. به این معنی که تنها در بار نخست ترابردپذیری، باید ۳ ماه از فعالسازی در اپراتور جدید گذشته باشد تا بتواند باردیگر اپراتور خود را تعویض کند اما در دفعات بعدی، این محدودیت وجود ندارد. البته مشترک تنها ۲ بار در سال می تواند درخواست تعویض اپراتور خود را بدون تغییر شماره بدهد.

طرح ترابردپذیری موبایل

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تاکید کرد:

در همین حال لازم است که مشترک تماس گیرنده بداند که با شماره ای که تماس می گیرد، ترابردشده است. به همین دلیل حین تماس با شماره ترابردشده باید این موضوع اطلاع رسانی شود که در این زمینه اپراتورها در حال انجام تمهیدات لازم هستند. چرا که تماس گیرنده باید بداند هزینه درون شبکه را می پردازد و یا برعکس هزینه برون شبکه را. براین اساس از اپراتورها خواسته ایم شماره ترابرد شده را به تماس گیرنده اطلاع بدهند تا بداند شماره ای که با آن تماس می گیرد درون شبکه نبود و هزینه های آن بالاتر خواهد بود.

وی با اشاره به راهکارهای مدنظر گفت: در این راستا قصد داریم یکی از روشها را که اعلام آنونس قبل از برقراری تماس است امتحان کنیم. به این ترتیب که در ابتدای تماس، این آنونس برای تماس گیرنده پخش شود. عباسی شاهکوه، عملکرد ۳ اپراتور موبایل را در مورد اجرای ترابردپذیری قابل قبول عنوان کرد و عنوان کرد با این وجود هنوز شرایط ایده ال نیست اما رو به پیشرفت می رود.

شما هم اکنون می‌توانید با ورود به وب‌سایت ایرانسل ، رایتل و همراه اول از طرح ترابردپذیری استفاده کرده و بدون نیاز به تغییر شماره خط خود، به اپراتور مورد علاقه خود بپیوندید.