ناسا خاک و سنگ مریخ را به کره زمین خواهد آورد

ناسا خاک و سنگ مریخ را به کره زمین خواهد آورد

سخنگوی ناسا اعلام کرده‌است که به زودی پرچم‌دار ناسا به مریخ نورد Mars 2020 تحویل داده خواهد شد تا بر اساس پروژه‌ای پر هزینه، خاک و سنگ مریخ به کره زمین منتقل شود.

پرچم‌دار آینده ناسا (آژانس فضانوردی آمریکا) در مأموریت سیاره سرخ، مریخ نوردی به نام Mars 2020 خواهد بود که دارای طراحی کاملاً پیچیده‌ای خواهد بود. سخنگوی این آژانس اعلام کرده است که مأموریت پیش رو نیازمند هزینه‌ی بسیار هنگفت 2.1 میلیارد دلار است که این میزان نسبت به تصورات آن‌ها بسیار بیشتر بوده است. در واقع آنها پیش‌تر مأموریتی را طراحی کرده بودند که با هزینه‌ای کمتر از این رقم نیز قابلیت انجام شدن را داشته باشد.

این آژانس چند روز قبل عنوان کرده بود که مأموریت Mars 2020 از مرحله حساس و سرنوشت ساز تصمیم گیری Decision Point C گذشته و شرایط برای آغاز مرحله بعدی یعنی طراحی Phase C مهیا شده است که این به معنای فراهم شدن مقدمات ساخت این مریخ نورد است. همانطور که از نام Mars 2020 مشخص است، تا سال 2020 به فضا پرتاب می‌شود و انتظار می‌رود که در فوریه سال 2021 در سطح مریخ فرود آید. در واقع مأموریت اصلی و از پیش برنامه ریزی شده Mars 2020 نمونه برداری از خاک و سنگهای مریخ و انتقال آنها به زمین است. این برای نخستین بار است که بشر تلاش می کند کاوشگری را راهی سیاره سرخ کرده و پس از انجام نمونه برداریهای لازم، آنها را به زمین بازگرداند.

ناسا خاک و سنگ مریخ را به کره زمین خواهد آورد

آژانس فضانوردی آمریکا در تازه ترین ارزیابی خود از مأموریت آینده خود اعلام کرد که ساخت و پرتاب Mars 2020  بالغ بر 2.1 میلیارد  دلار هزینه دربرخواهد داشت. همچنین 300 میلیون دلار به عنوان هزینه های مربوط به یک سال مریخی یا 687 روز زمینی برای این مأموریت در نظر گرفته شده است. این درحالی است که در سال 2012 تخمین زده شده بود که مأموریت Mars 2020 با هزینه ای درحدود 1.5 میلیارد دلار به سرانجام خواهد رسید.