نگاهی کلی به دنیای تکنولوژی در واپسین لحظه‌های سال 2015

سال به سال دنیای تکنولوژی در حال پیشرفت بوده و هیچ‌کس نمی‌تواند مانع این پیشرفت خیره‌کننده باشد. حال در لحظه‌های پایانی سال میلادی درست در جای که ۲۰۱۵ رو به اتمام است و سال ۲۰۱۶ با تمامی اتفاقات پیش ‌بینی نشده اش پشت درب‌ها ایستاده، بیایید نگاهی کلی به دنیای تکنولوژی در سال 2015 داشته باشیم.

 دنیای گوشی های هوشمند

تولیدکنندگان

در سال 2015 تولیدکنندگان جدیدی وارد دنیای بزرگ گوشی‌های هوشمند شدند و تولیدکنندگان بزرگی نیز خداحافظی کردند. همچین میزان سهم کمپانی‌های مختلف از بازار دستخوش تغییراتی شد. براساس آخرین گزارشات منتشر شده از سوی IDC، سامسونگ به عنوان بزرگترین تولیدکننده و دارای بیشتر سهم از بازار گوشی های هوشمند در صدر جدول ایستاده و اپل با کمی فاصله پشت سر این اندروید سوار جا خوش کرده است. بعد از این دو کمپانی قدرتمند، به ترتیب هواوی، شیائومی و لنوو که حالا با موتورولا ادغام شده، مقام های سوم تا پنجم را از آن خود دارند. این پنچ کمپانی در مجموع ۵۵٫۲ درصد از بازار را در اختیار گرفته‌اند و باقی سهم بازار گوشی های هوشمند یعنی ۴۴٫۸ درصد، در دست دیگر تولیدکنندگان می‌باشد.

کمپانی سه ماهه سوم سال 2014 سه ماهه سوم سال 2015 تغییر
Samsung 23.9% 23.8% -0.1%
Apple 11.8% 13.5% 1.7%
Huawei 5.0% 7.5% 2.5%
Lenovo + Moto 5.1% 5.3% 0.2%
Xiaomi 5.2% 5.2% 0.00%
Others 49.0% 44.8% -4.2%

میزان اشتراک در بازار

سامسونگ

galaxy-s6-edge-pricing-revealed بعد از گذشت مدت طولانی‌ای از کاهش درآمد سامسونگ موبایل، بالاخره کر‌ه‌ای‌ها در سه ماه سوم سال ۲۰۱۵ با مدیریت صحیح توانستند درامد خود را افزایش داده و کمبودهای گذشته را جبران نمایند. گلکسی اس ۶ و گلکسی اس ۶ اج پرچمداران سامسونگ در سال جاری بودند که توانستند با طراحی متفاوتی نسبت به پیشینیان خود نظر کاربران بسیاری را جلب کنند. مدتی بعد، گلکسی نوت ۵ به همراه گلکسی اس ۶ اج پلاس روانه بازار شد و همچنین سری جدید گلکسی A نیز توانست موفقیت خوبی در بازار کسب کند. سامسونگ با وجود رقیبان بسیار خود در سال ۲۰۱۵ توانست جایگاه خود را حفظ کرده و به عنوان قدرتمندترین تولیدکننده‌ی دیوایس‌های اندرویدی و دارنده‌ی پر تنو‌ع‌ترین محصولات، در صدر جدول بایستد.

apple-tim-cookبه نظر شما نمی‌توان سال ۲۰۱۵ را برای اپل فوق العاده دانست؟! در این سال این کمپانی جدا از فروش میلیون‌ها آیفون و شکست چندین رکورد، اولین نسخه‌ی ساعت هوشمند خود، یعنی اپل واچ را روانه بازار کرد و در مدت زمان کمی میلیون‌ها دلار درآمد را از آن خود کرد. با وجود اینکه این کمپانی تنها ۲۰ درصد از بازار گوشی‌های هوشمند را در اختیار داشته اما این مقدار به گوشی‌های تولیدی گران‌قیمت و پرچمدار این کمپانی اختصاص دارد و به همین دلیل در سال جاری ۹۵ درصد از سود صنعت موبایل را به جیب زده و فقط ۵ درصد را برای دیگر تولیدکنندگان باقی گذاشته است! به نوعی می‌توان سود فروش هر آیفون را برابر با جمع سود فروش چندین گوشی اندرویدی دانست!


هواوی

huawei-yu
هواوی با رشد ۸۱ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۴ حالا ۷٫۱ درصد از بازار گوشی‌های هوشمند را در اختیار داشته و با فاصله کمی نسبت به رقیب خود لنوو ۵٫3 درصدی، مقام سوم تولیدکنندگان اندروید را در دست دارد. شاید بتوان گفت اگر لنوو اینطور پیش رود و هواوی کاری نکند به زودی جایگاه خود را به رقیب خود واگذار خواهد کرد. جایگاهی که برای بدست آوردنش تلاش بسیاری کرده است. این دو کمپانی به همراه شیائومی سه تولیدکننده برتر چینی به شما می‌روند که در لیست ۵ کمپانی برتر جهان نیز قرار گرفته‌اند، که این موضوع را می‌توان برای کشور چین یک افتخار دانست!

لنوو

yang-yuanqing-2-304xx4000-2667-0-67

لنوو که حالا صاحب موتورلا شده با 0.1 درصد سهم بیشتر از شیائومی در سه ماهه سوم سال 2015 سهم بازار 5.3 درصد را از آن خود کرده است. این کمپانی نسبت به سال گذشته 0.2 درصد رشد داشته و بسیاری از اپراتورهای تلفن همراه را ترغیب کرده است تا گوشی هایش را به صورت قرار دادی به دست مشتریان خود برسانند. این کمپاین در سال 2015 کمپانی موتورلا را با قیمت مناسبی از گوگل خرید و باید دید در آینده از آن چگونه استفاده خواهد کرد.


شیائومی

apples-biggest-rival-in-china-sold-out-its-new-phone-in-just-3-minutesشیائومی با گوشی های بسیار مناسبی وارد رقابت با سایر تولیدکنندگان شد و با بهترین آنها یعنی سری پرچمداران Mi 5 خود را در دل کاربران بسیاری جای داد. شیائومی دیگر به عنوان یک کمپانی قدرتمند قلمداد می شود و بسیاری آن را اپل چین می‌نامند! محصولات با کیفیتی تولید می‌کند و قیمت مناسبی برای آنها در نظر می‌گیرد. همانطور که گفته شد شیائومی تا سه ماهه سوم سال 2015 در حدود 5.2 درصد از بازار گوشی‌های هوشمند را در اختیار خود داشته که ممکن است این عدد در سه ماهه چهارم با افزایش روبه‌رو شود.

حال اجازه دهید به 5 کمپانی دیگر لیست‌مان بپردازیم که رتبه های ششم تا دهم را در دست دارند. اچ تی سی، ال جی، سونی، مایکروسافت و بلک بری.
کمپانی سه ماهه سوم سال 2015
LG 4.60%
Sony 3.10%
Microsoft 2.20%
HTC 2.00%
BlackBerry 0.30%

ال جی

lgال جی را می‌توان یکی از کمپانی‌های رو به رشد در بازار تلفن‌های هوشمند قلمداد کرد. این کمپانی در سال 2015 مسیر پر فراز و نشیبی را پشت سر می‌گذارد. در حالی که در سه ماهه سوم سال 2015 فروش کلی ال جی 6 درصد و فروش آن در ایالات متحده 12 درصد، نسبت به همین بازه در سال گذشته رشد را نشان می‌دهد، اما تقاضای کم مردم به گوشی‌های این کمپانی در کشور خودش کمی موقعیت را برایش دشوار کرده است و باعث شده درآمد این کمپانی نسبت به سال گذشته 21 درصد افت داشته باشد.

سونی

1810332اینطور که پیداست سونی روی سری آخر گوشی‌های خود حساب ویژه‌ای باز کرده است. چرا که امکان دارد این کمپانی با عدم موفقیت سری اکسپریا زد 5 از دنیای گوشی‌های هوشمند خداحافظی کند، چیزی که به نظر نمی‌رسد برای طرفداران این کمپانی خبر خوشی باشد. با این حال سونی در آخرین اطلاعات انتشار یافته، 3.1 درصد از بازار گوشی های هوشمند را در اختیار خود گرفته، که نسبت به سال گذشته 15.2 درصد افت فروش را نشان می‌دهد. با این حال سونی به آینده امیدوار است و با ساخت کارخانه‌ جدیدی در تایوان می خواهد شانس خود را بیش از پیش افزایش دهد.


مایکروسافت

Microsoft-Revealed-Two-New-Smartphones-Lumia-950-Lumia-950-XL-with-Windows-10-at-Eventمایکروسافت با خرید نوکیا ریسک بزرگی نمود. این کمپانی برای بدست آوردن نوکیا مبلغی در حدود 7.6 میلیارد دلار هزینه کرد و در سال جاری قرارداد خرید آن تکمیل و نام نوکیا از لومیاهای جدید به کلی حذف شد. سال 2015 را می‌توان برای طرفداران مایکروسافت خوب دانست اما برای نوکیایی ها…! اکنون این کمپانی با سهم 2.2 درصدی خود، چشم امید به موفقیت لومیا 950 و برادر بزرگترش دوخته تا سهم خود را در بازار گوشی‌های هوشمند افزایش دهد.


اچ تی سی

id470175اچ تی سی با وجود تلاش‌های بسیارش نتوانست کاری از پیش ببرد. این کمپانی گوشی‌های پرچمدار خوبی روانه بازار کرد اما اسقبال کاربران از آنها بسیار سرد بود. در آخرین اطلاعات منتشر شده، اچ تی سی تنها 2 درصد از بازار گوشی‌های هوشمند در سطح جهان را در اختیار خود داشته و این کمپانی امید دارد تا سری جدید گوشی‌های وان A9 و وان ایکس به موفقیتی رسیده تا موجب رها شدن این کمپانی از خطر ورشکستگی شود.


بلک بری

blackberry-john-chenدر دهمین رتبه بلک بری قرار دارد که حال چندان خوشی ندارد. کمپانی محبوب قاره آمریکا دیگر حتی در خانه خود نیز بیگانه است چه رسد در کشورهای دیگر! بلک بری با سهم 0.30 درصد در لبه پرتگاه ایستاده و کمپانی های مختلف برای تصاحب آن دندان تیز کرده‌اند. این کمپانی به اجبار برای رها شدن از باتلاقی که در آن گرفتار است، برای اولین اقدام به تولید گوشی‌ای با سیستم عامل اندروید کرده است تا شاید بتواند کشتی به گل نشسته‌اش را تکانی بدهد!

سهم و فروش در بازار جهانی

از تولیدکنندگان که بگذریم، نوبت به بازار کلی گوشی‌های هوشمند می‌رسد؛ بازار جهانی اسمارت‌فون‌ها ۶٫۸ درصد رشد سالیانه را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد به طوری که در سه ماه سوم سال جاری ۳۵۵ میلیون گوشی هوشمند فروخته شده است. این تعداد فروش از علاقه شدید کاربران به تعویض گوشی‌های هوشمند خود نشات می گیرد و همچنین روند رو به رشد تولید گوشی‌هایی با قیمت مناسب نیز باعث شده مقدار فروش گوشی‌های غیر قراردادی ( آنلاک) نسبت به تحت قرارداد اپراتورها بیشتر از گذشته شود.

در حالی که هنوز اطلاعاتی از سه ماهه پایانی سال 2015 دردسترس نیست، اما اطلاعات سه ماه سوم نشان می‌دهد که سامسونگ هنوز هم با تمام قدرت فرمانروای بلامنازع بازار اسمارت‌فون ها می‌باشد و به دنبال آن اپل، لنوو، هواوی، شیائومی به ترتیب در پله‌های دوم تا پنجم قرار گرفته‌اند. در ادامه جدول تعداد فروش هر کمپانی آمده است.

کمپانی سه ماهه اول سه ماهه دوم سه ماهه سوم جمع
Samsung 82.4m 73.2m 84.5m 240.1m
Apple 61.2m 47.5m 48m 156.7m
Huawei 17m 29.9m 26.5m 73.4m
Lenovo + Moto 18.8m 16.2m 18.8m 53.8m
Xiaomi 15.3m 17.9m 19.3m 52.5m
LG 15.4m 14.1m 15m 44.5m
MS 9.3m 10.5m 8.6m 28.4m
Sony 7.9m 7.2m 7.2m 27m
HTC 5m 4.5m ? 9.5m
BB 1.1m 800k ? 1.9m

بازار سیستم عامل‌های موبایل

بازار سیستم عامل‌های موبایل همچنان با قدرت تمام در اختیار اندروید می‌باشد. این سیستم عامل با سهم 57 درصدی از بازار سیستم‌عامل‌های گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها در مقام اول ایستاده است و ای او اس نیز با سهم 34.88 درصدی خود، آن را دنبال می‌کند. این دو سیستم عامل بیشترین سهم سیستم عامل‌های موبایلی را در دست خود دارند و در مقام سوم با فاصله زیادی ویندوفون با سهم 3.14 درصد، ایستاده است. بلک بری با کاهش سهم خود به 1.17 درصد در سال 2015 بعد از سیمبین و جاوا ME در مقام ششم قرار دارد و دیگر سیستم عامل ها نیز در حدود 1 درصد از بازار را در اختیار خود دارند.

بازار سیستم عامل‌های موبایل

4 دیدگاه

Comments are closed.