لمس هنر با استفاده از پرینت سه بعدی برای نابینایان

پرینت سه بعدی افراد نابینا

از زمان اختراع خط بریل نزدیک به ۲۰۰ سال است که حامیان نابینایان برای بهبود هرچه بهتر لمس این دنیا همواره در تلاش بوده اند.
اما حالا قرار است نابینایان چالشی جدید را برای نخستین بار تجربه کنند.حسی که به هیچ عنوان توسط کلمات قابل توصیف نخواهد بود.

کمپانی آمریکایی ۳D Photo Works نزدیک به ۷ سال در حال توسعه یک راه حل  جهت تبدیل نقاشی و یا عکس به یک شی سه بعدی بوده است تا نابینایان بتوانند آن را به طور کامل با دستان خود لمس کنند.
این کمپانی در حال حاضر با تبدیل آثار ۲ بعدی هنری به صورت پرینت سه بعدی و قابل لمس، هنر را به دنیای تاریک نابینایان آورده است.
درواقع نابینایان با استفاده از لمس کردن و حسه لامسه قوی خود، تصویر ذهنی را از نقاشی ۳ بعدی مورد نظر ایجاد کرده و می‌توانند آن را درک کنند.

پرینت سه بعدی افراد نابینا

این شرکت با همکاری بنیاد ملی نابینایان این آثار هنری را به صورت برجسته با کمک پرینت سه‌بعدی آنها ساخته تا نابینایان با لمس آنها تصوری از این تصاویر گرانبها داشته باشند. جالب است که برای بهبود تجربه نابینایان، حسگرهایی نیز در این تصاویر تعبیه شده که صدایی را برای آنها پخش می‌کند تا به آنها بگوید دقیقا دست نابینایان در کدام قسمت از تصویر قرار دارد. این طرح های سه بعدی گاهی به بزرگی ۶۰ در ۱۲۰ پیکسل نیز می رسند.

شاید جالب باشد که بدانید هم اکنون بیش از ۲۸۵ میلیون فرد نابینا در سطح جهان وجود دارد.