در مورد یلدا و بلندترین شب سال بدانید و هندوانه‌تان را از تکنولوژی خالی کنید!

یلدا و بلندترین شب سال؛ بدانید و هندوانه‌تان را از تکنولوژی خالی کنید!

مردم در ایران باستان در دی ماه هر سال، چهار جشن داشتند که شامل روزهای اول، هشتم، پانزدهم و بیست و سوم این ماه بود. اما امروزه دیگر از آن جشن ها خبری نیست و آنچه مانده فقط جشن طولانی ترین شب سال یعنی شب یلداست که قدمتی 8 هزار ساله دارد یعنی از زمان زرتشت.

یلدا یک واژه سریانی و به معنی زایش و تولد است؛ تولد خورشید (مهر، میترا). این شب به زمان بین غروب آفتاب از سی آذر ماه (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می‌شود.

اما باید بدانید که بلندترین شب سال نسبت به شب های قبلش فقط یک دقیقه طولانی تر است.

در قرن چهارم میلادی، بر اثر اشتباهی که در محاسبه روزهای کبیسه رخ داد، روز 25 دسامبر را (به جای روز 21 دسامبر) روز تولد میترا یا همان خورشید دانستند و تولد عیسی مسیح را نیز در این روز قرار دادند.
پیشینیان اعتقاد داشتند که در این شب فرشته بدی ها یا همان اهریمن با فرشته خوبی ها یا امشاسپندان به جنگ می پردازد و در این نبرد طولانی فرشته خوبی ها، اهریمن را شکست داده و صبح، پس از زاده شدن دوباره خورشید یعنی پیروزی روشنایی بر تاریکی آغاز می شود.

اما این رسم بنا بر مدارکی که در روم باستان نگاشته شده اینگونه در ایران باستان برگزار می شده که پیران و پاکان با لباس هایی نو به تپه ای رفته و در مراسمی ویژه از آسمان می خواستند که آن “رهبر بزرگ” را برای رستگاری آدمیان بفرستد و باور داشتند که نشانه های زایش آن ناجی، ستاره ای است که بالای کوهی به نام فیروزی که دارای درخت بسیار زیبایی بوده (سرو یا کاج) پدیدار خواهد شد.

همچنین این شب را ایرانیان نحس می‌دانستند، از این رو چون یلدا فرا می‌رسید، آتش می‌افروختند تا تاریکی و عاملان اهریمنی و شیطانی نابود شده و بگریزند. همچنین مردم دور هم جمع شده و شب را با خوردن، نوشیدن، شادی و پایکوبی و گفتگو به پایان می‌رساندند. در شب یلدا مردم سفره ای ویژه پهن می‌کردند و هرآنچه میوه تازه فصل که نگاه‌داری شده بود و میوه‌های خشک که داشتند در سفره قرار می‌دادند. انار و هندوانه جزو مهم‌ترین ملزومات شب یلدا هستند. همچنین آجیل محصوص شب یلدا نیز طرفداران بسیاری دارد.

در نزد  نیاکان ما ایرانی ها که به آئین مهر دلبستگی داشتند، رنگ قرمز که نماد نور خورشید است، بسیار گرامی بود. از این رو شاید بتوان رنگ سرخ انار و هندوانه، و انتخاب سیب قرمز و سنجد در سفره شب یلدا را  نشانی از این باور دانست.

اناردر جای جای ایران پهناور ممکن است این جشن به گونه های متفاوتی برگزار شود، اما آنچه مشترک است آیین هایی مانند شب نشینی و چراغانی ، قصه گویی، خاطره  گویی، داستان گویی، شعر خوانی، گرفتن فال حافظ و گاه شاهنامه خوانی و یا فال گیری و شوخی و ادا بازی و تقلید صدا و یا خواندن قصه است. همچنین خوردن آجیل مانند توت خشک، برگه زدآلو، انجیر، برگه خشک شده میوه ها و میوه تازه بخصوص انار و هندوانه از جمله کارهای مشترک در تمام مناطق قومی و زبانی ایران کنونی است.

فلسفه خوراکی های شب یلدا


هندوانههندوانه
یادآور گرمای تابستان و حرارت است. باور بر این است، اگر مقداری هندوانه در شب یلدا بخورید در سراسر زمستان طولانی، سرما و بیماری بر شما غلبه نخواهد کرد و این باور، با خواص هندوانه که سرشار از ویتامین های A و B و C می باشد، مطابقت دارد.


انار شب یلداانار
در سفره شب یلدا نماد شادی و زایش است. انار میوه ای است که از قدیم از آن به عنوان میوه ای خون ساز یاد می شود. به افرادی که رنگی مهتابی و از نظر جثه رنجور بودند، توصیه می شد که آب انار بنوشند. امروزه اثبات شده انار سرشار از ویتامین ث است که سبب تقویت سیستم ایمنی بدن و تصفیه کننده خون و سرشار از آهن است، در نتیجه موجب افزایش انرژی و خون سازی در بدن فرد می شود و تصفیه خون مانند زندگی یا زایش دوباره انسان است، به همین علت انار را نماد زایش و شادی می دانند.

آجیل شب یلداآجیل شب یلدا شامل پسته، بادام، گردو، فندق و در بعضی مناطق کشور از میوه های خشک نیز به عنوان آجیل شب یلدا استفاده می شود. آجیل به عنوان سالم ترین تنقلات شناخته شده و دارای فیبر بالاست که در درمان یبوست، چاقی، انواع سرطان ها از جمله سرطان معده و روده بسیار مؤثر است. آجیل دارای انواع ویتامینهای گروه E و B، روی، کلسیم، فسفر و پتاسیم، منیزیوم، ویتامین A و پروتئین است که وجود این مواد در بدن موجب افزایش تراکم استخوان و جلوگیری از ریزش مو و چین و چروک پوست، درمان افسردگی، افزایش قدرت بینایی و رفع خستگی و گرفتگی عضلات می شود.

دیجی رو و گپی خودمانی

آری باز هم روزها و شب ها سپری شدند تا به امشب برسیم. بلندترین شب سال، همان یلدای معروف، شب باستانی که سالیان سال است در میان ما ایرانیان همچنان با شکوه و پابرچاست. اما اگر خوب بنگریم در میابیم که از آن همه سنت و آیین نکو فقط ظاهری به جای مانده است و بس. دیگر از آن همه شور و گرمای شب نشینی جز نامی نمانده، درست است که همه در تکاپوی خرید شب یلدا هستند، یکی هندوانه می خرد و دیگری آجیل، و وقتی بساط شب یلدا چیده می شود همه کنار سفره می نشینند، اما چه بسیار از هم دورند. یکی غرق تماشای تلویزیون و کنترل به دست از این کانال به آن کانال، دیگری چنان غرق دنیای مجازی که سرمای تنهایش بر دیگران نیز اثر گذاشته و آزار دهنده است. آن دیگری با گوشی سرگرم و کناریش با تبلت. به راستی این چگونه جمع شدنی و چه مهمانی؟! همه دور هم هستند و دور از هم!

برای لحظاتی بیایید از دنیای مجازی و تکنولوژی دور شویم. بیایید به همان زمانی برگردیم که همه دور یک فانوس به سان پروانه هایی گرد هم می آمدند و گرمای وجودشان سردی بلندترین شب سال را دلپذیر تر می کرد. بیایید ما و شما تصمیم بگیریم یک امشب را برای لحظاتی هر چند کوتاه در کنار خانواده حضوری فیزیکی، جسمانی و عاطفی داشته باشیم. بیایید به کودکی هایمان سفری کنیم و چون آن زمان از فرا رسیدن شب چله غرق شادی شویم، چرا که یلدا بهانه ایست برای با هم بودن و ماندن.

وجودتان گرم، سرما از قلبتان دور، بلندترین شب سال و آغاز زمستان بر شما یلدای‌یان مبارک.

1 دیدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید