آدیداس از زباله‌های اقیانوس کفش تولید می‌کند

کفش آدیداس

یک حرکت قوی در آدیداس برای حفظ محیط‌زیست وجود دارد. با وجود محبوبیت بالای آن می تواند پیشتاز حرکت‌هایی برای حفظ محیط زیست باشد. باوجود رونق فراوان در کسب‌وکار این شرکت، آدیداس به دنبال تجربه‌های طراحی جدیدی است که شاید برای عمده بازار جذابیتی نداشته باشد. آدیداس در اقدامی تازه شروع به تولید کفش‌های کتانی با همکاری موسسه Parley  (موسسه مردم‌نهاد دوست داران اقیانوس‌ها) به مناسبت روز اقیانوس‌ها کرد.

شاید این کفش  برای ورزش‌های حرفه‌ای مناسب نباشد، اما ویژگی خاص آن این است که از زباله‌های پلاستیکی جمع‌آوری‌شده از اقیانوس‌ها، ساخته‌شده است. این زباله‌ها در تور ماهیگیران در کنار ماهی‌ها به دام افتاده‌اند، که توسط موسسه Parley (یک موسسه مردم‌نهاد برای حفاظت از زندگی جانوران دریایی اقیانوس جنوبی است) جمع‌آوری‌شده است. بااین‌حال آدیداس از فناوری جدیدی برای تولید این کفش استفاده می‌کند و هنگام پوشیدن آن نیز احساس بسیار راحتی می‌کنید. اما شاید مواد به‌کاررفته در آن شاید کمی غیرعادی به نظر برسد.

ایده این کفش تولیدشده با همکاری آدیداس و Parley، تبدیل اقیانوس پر از زباله به الیاف‌های بافتنی یا سایر محصولات است. فعلاً قرار است 50 جفت از این کفش به تولید برسد. برای گرفتن یکی از این جفت کفش‌ها می‌بایستی در مسابقه‌ای در شبکه‌های اجتماعی شرکت کنید. در این مسابقه باید یک ویدئو در اینستاگرام آپلود کنید. مضمون این ویدئو باید در حمایت از برنامه اقیانوس بدون زباله‌های پلاستیکی Parley باشد.

این اولین بار نیست که این دو شرکت اقدام به همکاری کرده‌اند. در همکاری قبلی نیز اقدام به تولید کفش‌هایی توسط چاپگر سه‌بعدی کردند. البته آن‌هم با استفاده از مواد اولیه‌ای چون زباله‌های پلاستیکی اقیانوس‌ها و دریاها.

جای تعجبی ندارد که این محصول مشترک توانسته علاقه‌ی عده‌ای را به خود جلب کند. بعدازاینکه تصاویر اولیه‌ای از این کفش‌ها را منتشر کردم، بسیاری از مردم در رابطه با این کفش از من سؤال کردند. من هم با آن‌ها در رابطه با مواد اولیه ساخته‌شده این کفش و رسالت محیط زیستی آن توضیح دادم. جالب است بدانید مردم بسیار مشتاق بودند تا این کفش دوست دار محیط‌زیست را هرچه زودتر خریداری کنند.

اما متأسفانه خبرهای بدی برای خریداران وجود دارد و آن این است که‌ این کفش‌ها به این زودی برای فروش عرضه نخواهند شد!