کمپانی آلفابت جایگاه اپل را به عنوان با ارزشترین کمپانی جهان تصاحب کرد

کمپانی آلفابت جایگاه اپل را به عنوان با ارزشترین کمپانی جهان تصاحب کرد
کمپانی آلفابت جایگاه اپل را به عنوان با ارزشترین کمپانی جهان تصاحب کرد

شاید به خاطر نداشته باشید که در آگوست سال 2011 اپل برای اولین بار توانست جایگاه غول نفتی Exxon-Mobil را تصاحب کند و به عنوان با ارزش‌ترین کمپانی دنیا اسم خود را به ثبت برساند، اما در سال  2013 بعد از عرضه‌ی آیفون 5 سود این کمپانی به میزان 40 درصد کاهش یافت که این اتفاق باعث شد اپل به جایگاه سوم سقوط کند.

با این حال طولی نکشید که اپل توانست بار دیگر با عرضه‌‎‌‌ی محصولات مورد علاقه‌ی کاربران و افزایش سود خود جایگاه اول را از چنگ کمپانی نفتی در آورد. اما حال تحلیل‌ها می‌گوید کمپانی آلفابت که به تازگی تاسیس شده و گوگل نیر در زیر چتر آن قرار دارد، توانسته جایگاه اپل را از آن خود کند و مقام این کمپانی را به جایگاه دوم تنزل دهد!

با این وجود اپل با ارزشی در حدود 535 میلیارد دلار هنوز هم در جایگاه نخست کمپانی‌های با ارزش قرار دارد و آلفابت با ارزش 420 میلیون دلار در جایگاه دوم. اما اگر بخواهیم میزان نقدینگی و بدهی‌های این دو کمپانی را در نظر بگیریم این آلفابت است که به عنوان با ارزش ترین کمپانی دنیا قلمداد می‌شود، چرا که میزان سرمایه‌ی این غول اینترنتی 420 میلیارد دلار و سرمایه کمپانی آیفون‌ساز چیزی در حدود 93 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

در آخر نیز باید اشاره کنیم، در حالی که 43 تحلیل گر ارشد وال استریت قیمت هر سهام اپل را 143 دلار محاسبه می‌کنند اما شخصی به نام Adnaan Ahmad می‌گوید سهام اپل بیش از 85 دلار ارزش ندارد! وی اعتقاد دارد که وضیعت اپل مانند کمپانی‌هایی هچون نوکیا و بلک بری است و اینطور که پیداست این شخص بی راه نمی‌گوید چرا که در حال حاضر هر سهام اپل 99 دلار خرید و فروش می‌شود، این بدان معنا است که ارزش سهام اپل با پیش‌بینی این شخص فاصله چندان زیادی ندارد!