آیا مایکروسافت تبدیل به اولین شرکت یک تریلیون دلاری خواهد شد؟

مایکروسافت

در ماه فوریه سال 2015، ارزش بازار سرمایه اپل (قیمت هر سهم ضرب در تعداد سهام منتشره) از 710 میلیارد دلار پیشی گرفت. در آن زمان، اپل اولین شرکت در کل تاریخ بود که ارزش آن به بیش از 700 میلیارد دلار می‌رسید. این غول فناوری در نهایت حتی به رقم 775 میلیارد دلار نیز رسید اما پس از آن با افتی محسوس مواجه شد به طوری که در حال حاضر ارزش بازار سرمایه آن برابر 617 میلیارد دلار است.

اما یکی از رقبای جدی اپل، یعنی مایکروسافت، با وجود اینکه در حال حاضر در مقام سوم و پس از اپل و آلفابت (Alphabet) قرار گرفته است، به نظر می‌رسد آینده خوبی پیش رو داشته باشد. بر اساس اظهارات مایکل مارکوفسکی (Michael Markowski)، یکی از تحلیل‌گران Equities.com، مایکروسافت اولین شرکتی خواهد بود که به ارزشی بیش از یک تریلیون دلار دست پیدا می‌کند. در حال حاضر پنج شرکت ارزشمند عرصه تکنولوژی به این ترتیب هستند:

  • اپل با ارزش 617 میلیارد دلار
  • آلفابت با ارزش 548 میلیارد دلار
  • مایکروسافت با ارزش 492 میلیارد دلار
  • آمازون با ارزش 359 میلیارد دلار
  • فیسبوک با ارزش 333 میلیارد دلار

لوگوی مایکروسافتبه اعتقاد مارکوفسکی، مایکروسافت نسبت به اپل شانس بهتری برای رسیدن به ارزش یک تریلیون دلاری دارد. زیرا یک شرکت نرم افزاری مانند مایکروسافت جای پیشرفت بیشتری داشته و می تواند مشتریان بیشتری نسبت به یک شرکت سخت افزاری مانند اپل به خود جذب کند. این تحلیلگر همچنین می‌گوید خرید لینکدین (LinkedIn) به افزایش ارزش مایکروسافت کمک زیادی کرده است و این هم به دلیل درآمد بالای رسانه‌های اجتماعی می‌باشد. به علاوه، مایکروسافت به ازای هر مشترک به طور متوسط تنها 60 دلار هزینه می‌کند، که در مقایسه با سایر شبکه‌های اجتماعی متداول رقم پایین‌تری است. به عنوان مثال فیسبوک به طور متوسط به ازای هر یک از کاربران خود 218 دلار هزینه پرداخت می‌کند.

برای رسیدن به ارزش یک تریلیون دلاری، مایکروسافت باید قیمت سهام خود را به دو برابر قیمت کنونی آن برساند. بخشی از این هدف می‌تواند از طریق افزایش تعداد کاربران لینکدین به 700 میلیون نفر تا سال 2020 محقق شود. تعداد مشترکین این شبکه در حال حاضر 433 میلیون نفر است. به عقیده آقای مارکوفسکی تنها رقیب مایکروسافت در رسیدن به ارزش یک تریلیون دلاری، کمپانی آلفابت است و این تحلیلگر انتظار ندارد اپل وارد رقابت این دو شرکت شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید