اپل واچ او اس 3 « watchOS 3 » را معرفی کرد [WWDC 2016]

WATCHOS 3

دقایقی پیش اپل از سومین بروزرسانی عمده سیستم عامل واچ او اس watchOS در کنفرانس سالانه WWDC پرده برداشت. اپل در این نسخه برخی از ویژگی‌های سایر سیستم عامل‌های خود مانند داک OS X و اکشن‌سنتر iOS را نیز بکار برده و علاوه بر این سرعت باز شدن برنامه‌ها به طرز چشم گیری افزایش پیدا کرده است؛ برای نمونه کوین لینچ معاون تکنولوژی‌های اپل نشان داد برنامه‌ای که برای اجرا در watchOS 2 به 7 ثانیه زمان نیاز داشت، در واچ او اس 3 تنها به کمتر از 1 ثانیه زمان برای اجرای کامل نیاز دارد!

برای ورود متن نیز راه حل‌های جدیدی در نظر گرفته شده، که یکی از این راه‌ها خواندن دستخط است. شما می‌توانید با کشیدن انگشتتان بر روی نمایشگر ساعت اقدام به نوشتن متن کنید. برای این کار لازم نیست از اصول نوشتاری خاصی تبعیت کنید؛ سیستم عامل به خوبی دستخط شما را تشخیص می‌دهد.

ویژگی جدید دیگر قابلیت تماس خودکار با اورژانس یا 911 است که با نگه داشتن طولانی دکمه کناری امکان پذیر است. این ویژگی به وسیله ارتباط شبکه مخابراتی یا wi-Fi با iPhone کاربر جفت می‌شود. اما بالاخره پس از گذشت یک سال از معرفی و انتشار watchOS 2، در این نسل برنامه‌ها می‌توانند کاملا بومی و مستقل از آیفون در ساعت اجرا شوند.

بروزرسانی‌ها تنها محدود به ویژگی‌های فنی نشده و اپل بسیاری از موارد بصری واچ او اس 3 « watchOS 3 »  را نیز مورد بازنگری و طراحی مجدد قرار داده است. در کنار این تغییرات تم‌های جدیدی نیز با امکان شخصی سازی بیشتر در سیستم عامل در نظر گرفته شده است. همچنین یک روش برای به اشتراک گذاری و مقایسه فعالیت های تناسب اندام شما با سایر دوستانتان نیز وجود دارد.  برای کمک به افرادی که از صندلی چرخ‌دار (ویلچر) استفاده می کنند، نیز قابلیت‌ها و تنظیمات جالب توجهی وجود است.

برنامه‌ای جدید با نام Breathe توسعه یافته است که به مردم کمک می‌کند تا نفس‌های عمیق‌شان را کنترل کنند. پس از پایان هر جلسه، برنامه به شما آمار کاملی از تعداد تنفس و شرایط ضربان قلب‌تان را ارائه می‌کند. اپل برای توسعه دهندگان نیز امکان ارتباط با CloudKit، SceneKit، و SpriteKit را فراهم کرده است.

شما می‌توانید نسخه آزمایشی واچ او اس 3 را از فردا دریافت یا تا پاییز برای انتشار نسخه نهایی آن صبر کنید.