تحلیل‌گر وال‌استریت: جنگ اپل با هوآوی، شیائومی و سامسونگ در چین

apple

امروز تحلیل‌گر «جفریز» «ساندیپ باجیکار» سهام خود در اپل را از 135$ به 130$ رساند. این حرکت همزمان با روز سختی برای این غول تکنولوژی، اپل، اتفاق افتاد، روزی که سهام اپل با کاهشی 6.23 دلاری (5.2 درصدی) به 113.49$ رسید. باجیکار در رابطه با این کاهش سهام گفته است که دلیل اصلی‌اش «عدم اطمینان به محصولات اپل به خصوص درچین» بوده است.

در حالی‌که این تحلیلگر «جفریز» به تقاضای زیاد محصولات آیفون در هنگ‌کنگ، شانگهای، سئول و توکیو اشاره می‌کند این نکته را اضافه می‌کند که بازار سهام چین در حال سقوط است و وضع اقتصادی مصرف‌کنندگان را نیز به همراه خود پایین خواهد کشید. باجیکار می‌گوید اپل با کاهش سفارش قطعات به این اتفاق پاسخ داده است. همچنین او رقبای سرسختی برای اپل در چین می‌بیند، رقبایی مثل هوآوی، سیاومی و سامسونگ.

حالا که بحث به رقیب اصلی اپل رسید، ناگفته نماند که سامسونگ شروع به کاهش قیمت گوشی‌های Samsung Galaxy S6 و Samsung Galaxy S6 edge خود کرده است و این کمپانی پنج‌شنبه از گوشی‌ّهای Samsung Galaxy Note 5 و +Samsung Galaxy S6 edge خود رونمایی خواهد کرد. همه این حرکات تحلیل‌گران را نگران توانایی اپل برای رقابت در چین کرده است.

یکی دیگر از گزارشاتی که بر سهام اپل تاثیر گذاشت تحلیل «جان دونووان» و «استیو مولین» از اعضای «Bluefin Research Partners» بود. این گزارش پیش‌بینی می‌کند که در نیمه دوم امسال تولید آیفون از 130 میلیون دستگاه به 122 میلیون دستگاه خواهد رسید و این اتفاق نیز به دلیل تاخیر ساخت iPhone 6s و iPhone 6s Plus‌ اتفاق خواهد افتاد. این گزارش، گزارش دیگری را تایید می‌کند که در آن «مینگ چی کوعو» عضو «KGI Securities» اشاره کرده بود اپل بین یک الی دو هفته از برنامه زمانی ساخت مدل‌های جدید گوشی خود عقب است.

تحقیقات ما در هنگ‌کنگ، شانگهای و توکیو نشان می‌دهدکه آیفون در حال لذت بردن از بازار خود در این شهرهاست. با این حال با وجود نگرانی‌هایی در مورد بازار سهام در چین (از اواخر ژوئن)، نباید از احتیاط اپل در گرفتن سفارش و قطع سفارش‌های مربوط به آیفون در این زنجیره شگفت‌زده شویم. همچنین بررسی‌های ما نشان‌دهنده رقابت شدید شرکت‌های دیگر از جمله هوآوی و سیاومی و سامسونگ با اپل است. سامسونگ در حال پایین آوردن قیمت گوشی‌های Galaxy S6/edge خود است و در 13 آگوست دو مدل جدید از گوشی‌های رده‌بالای خود را معرفی خواهد کرد، پس انتظار خواهیم داشت که رقابت برای اپل حتی سخت‌تر نیز بشود. -ساندیپ باجیکار، تحلیل‌گر، جفریز

ممکن است کمتر از یک ماه با زمانی که اپل مدل‌های جدید گوشی خود را رونمایی می‌کند فاصله داشته باشیم و آن زمان زمانی خواهد بود که دیگر این گمانه‌زنی‌ها به پایان خواهند رسید. «ایوان بلس» منتشر کننده خبرهای محرمانه، می‌گوید اپل گوشی iPhone 6c خود را در این رویداد به نمایش خواهد گذاشت، و Apple iPad Pro 12.9 اینچی نیز کارت رو نکرده این کمپانی است. پس منتظر بمانید، همه چیز تازه دارد شروع می‌شود.

phonearena