اپل تأیید کرد: لنز دوربین آیفون 7 از جنس یاقوت کبود است

بر اساس گزارش‌هایی که اخیراً به دستمان رسیده بود، این باور وجود داشت که ممکن است بر خلاف ادعای اپل، در ساخت لنزهای دوربین آیفون 7 و آیفون 7 پلاس، از یاقوت کبود استفاده نشده باشد. این تردید پس از انتشار ویدیویی که در آن لنز دوربین یک دستگاه آیفون 7 با استفاده از یک قلم سختی موس در درجه‌ای پایین‌تر از آن چه که یاقوت کبود باید آسیب ببیند، خط و خراش برمی‌دارد، افزایش پیدا کرد. ساعت‌های تیسوت هم که از یاقوت کبود در آن‌ها استفاده می‌شود، در چنین درجه‌ی سختی خط و خش برنمی‌دارند و در ویدیو با لنز دورین آیفون 7 مورد مقایسه واقع می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

حالا اما اپل در این مورد پاسخ داده و اعلام کرده است که در ساخت لنزهای دوربین آیفون‌های جدیدش از یاقوت کبود استفاده کرده است و حسگر تاچ آی دی این دستگاه‌ها هم توسط لایه‌ای از یاقوت کبود پوشانیده شده‌اند که البته اپل مدت زمان بیشتری است که حسگر تاچ آی دی دستگاه‌های خود را با این پوشش مقاوم می‌کند. این شرکت در بیانیه‌ی خود آورده است: «اپل تأیید می‌کند که در ساخت لنزهای دوربین آیفون 7، از یاقوت کبود استفاده کرده است و تحت شرایط آزمایشی استاندارد، لنز دوربین این دستگاه تا درجه‌ای که یاقوت کبود باید مقاوم باشد، دوام خواهد آورد.»

پس جریان خط و خش برداشتن لنز دوربین آیفون 7 در ویدیوی مذکور چیست؟ چگونه است که اپل ادعا می‌کند از یاقوت کبود استفاده کرده است، در حالی که لنز دوربین در درجه‌ی سختی پایین‌تری نسبت به یاقوت کبود، خط و خراش برداشت؟ طبق اظهارات رنه ریچی، نویسنده‌ی وب سایت iMore، خط و خراش‌های قابل مشاهده در ویدیو، در واقع حاکی از شکستن لنز دارند. او می‌گوید: «شکستن – بر خلاف خراش برداشتن – زمانی روی می‌دهد که با چیز بسیار نازکی روبرو باشیم (برخلاف ساعت تیسوتی که برای مقایسه در ویدیو نشان داده می‌شود) و علاوه بر این، در ویدیو، فشار کنترل نشده‌ای وارد می‌شود.»

ریچی ادامه داد: «برای داشتن آزمایشی صحیح، می‌بایست میزان فشار وارده بر روی قلم سختی موس و سطح شیشه دقیقاً یکسان باشد و علاوه بر این، ضخامت شیشه‌ها هم یکی باشد تا آزمایش و مقایسه قابل استناد باشد.» بنابراین باید گفت که ضخامت شیشه‌ی قرار گرفته بر روی لنز دوربین آیفون 7، آن قدر نازک است که تحت این آزمایش شکسته می‌شود و خط و خش برنمی‌دارد. این دیدگاه به نظر منطقی می‌رسد و امیدواریم که تردیدهای در این زمینه را برای همیشه پایان دهد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید