اندازه سنسور دوربین آیفون 7 و آیفون 7 پلاس مشخص شد؛ چرا سایز سنسور دوربین مهم است؟

دوربین آیفون 7

گوشی‌های آیفون 7 و آیفون 7 پلاس اپل در واقع نسخه تکامل یافته‌تری از آیفون 6 و آیفون 6 اس محسوب می‌شوند و با اینکه از لحاظ طراحی و ساخت، تفاوت چندان بزرگی با نسل پیشین خود ندارند، اما از بعد سخت‌افزاری بهبودهای زیادی در آن‌ها مشاهده می‌شود. یکی از بزرگ‌ترین تغییرات سخت‌افزاری روی داده در آیفون‌های جدید نیز به بخش دوربین این گوشی‌ها مربوط می‌شود.

با وجود اینکه اپل در آیفون 7 شمار پیکسل‌های دوربین را ارتقاء نداده و به همان 12 مگاپیکسل بسنده کرده است، اما تغییرات و بهبودهای زیادی به خصوص در مورد آیفون 7 پلاس شاهد هستیم. آیفون 7 پلاس علاوه بر برخورداری از قابلیت تثبیت نوری تصویر یا به اختصار OIS (که در آیفون 7 معمولی وجود ندارد)، یک دوربین دوم با لنز تله فوتو را نیز در کنار لنز زوایه باز مرسوم خانواده آیفون، در پشت بدنه خود به خدمت گرفته است.

دوربین آیفون 7 و آیفون 7 پلاسبا اینکه اپل در مورد ارائه جزئیات سخت‌افزاری آیفون 7 و آیفون 7 پلاس بسیار شفاف عمل کرده اما باز هم نکته‌ها و حقایق زیادی در رابطه با این گوشی‌های هوشمند باقی مانده که هنوز از آن‌ها بی‌خبر هستیم. شاید بتوان گفت مهمترین نکته اعلام نشده در مورد دوربین این گوشی‌ها، اندازه سنسور آن‌ها بوده است. برخلاف دوربین‌های سنتی که تصاویر را بر روی فیلم‌ ثبت می‌کردند، در دوربین‌های مدرن و دیجیتالی، یک سنسور ویژه نوری را که از لنز عبور می‌کند جذب کرده و تصاویر را شکل می‌دهد. بنابراین هر چه اندازه این سنسور بزرگ‌تر باشد توانایی جذب نور بیشتری را داشته و در نتیجه از لحاظ تئوری امکان ثبت تصاویر شفاف‌تر و با جزئیات بیشتر در فضاهای با نور کم فراهم خواهد بود.

اعدادی که برای توصیف اندازه این سنسور به کار می‌روند به صورت کسری از اینچ بیان می‌شوند. به عنوان مثال 1/2.3 اینچ، 1/2.6 اینچ، 1/3 اینچ، 1/3.2 اینچ و غیره. این مثال‌هایی که ذکر کردیم به ترتیب از بزرگ به کوچک مرتب شده‌اند و بنابراین سنسوری که اندازه آن 1/2.3 اینچ است از همه بزرگ‌تر می‌باشد (در واقع این اندازه، بزرگ‌ترین سایز سنسور استفاده شده در اغلب گوشی‌های مدرن امروزی است).

دوربین آیفون 7 پلاسخوب حالا با این مقدمه‌ای که ذکر کردیم، این سوال مطرح می‌شود که اندازه سنسور دوربین آیفون 7 و آیفون 7 پلاس چقدر است؟ همان‌طور که در ابتدای متن هم اشاره کردیم، جزئیات اندازه این سنسور تا به امروز اعلام نشده بود اما به لطف تصاویر جدیدی که از آیفون 7 پلاس منتشر شده است، بالاخره این نکته نیز مشخص شد، اما باید گفت که اندازه ذکر شده چندان هم شگفت انگیز نیست. آیفون 7 از یک سنسور 1/3 اینچی بهره می‌برد که درست هم اندازه سنسور آیفون 6 اس است. همچنین بنا به اظهارات رئیس بخش بازاریابی اپل، آقای فیل شیلر (Phil Schiller)، دوربین اصلی هر دو گوشی آیفون 7 و آیفون 7 پلاس کاملاً یکسان بوده و تفاوتی نخواهند داشت. بنابراین می‌توان نتیجه گرفته که اندازه سنسور دوربین آیفون 7 پلاس نیز برابر 1/3 اینچ می‌باشد.

اما می‌دانیم که آیفون 7 پلاس یک دوربین دیگر نیز در پشت بدنه خود دارد و این سوال برایمان مطرح می‌شود که اندازه سنسور آن چقدر است؟ این طور که از تصاویر جدید آیفون 7 پلاس استنباط می‌شود، اندازه سنسور لنز تله فوتوی آن حتی کوچکتر از دوربین اصلی بوده و اندازه‌ای حدود  1/3.6 اینچ دارد.

آیفون 7 و آیفون 7 پلاساگر این اعداد و ارقام را با سایر گوشی‌های پرچمدار بازار مقایسه کنیم، مشاهده می‌کنیم که آیفون 7 از سنسور کوچک‌تری برخوردار بوده و لذا از لحاظ تئوری شاید با کمبودهایی در مقایسه با آن‌ها مواجه باشد. به عنوان مثال می‌توانیم به گوشی هوشمند گلکسی اس 7 سامسونگ اشاره کنیم که سایز سنسور دوربین آن برابر 1/2.5 اینچ است و یا ال جی جی 5 که سنسوری در اندازه 1/2.6 اینچ دارد.

در انتها باید اشاره کنیم که هنوز هم برخی جزئیات نه چندان مهم در رابطه با دوربین آیفون 7، مانند مدل سنسور آن، فاش نشده است که در آینده‌ای نزدیک این اطلاعات نیز منتشر خواهند شد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید