کاهش فروش محصولات اپل در سه ماهه سوم 2016

کاهش فروش محصولات اپل در سه ماهه سوم 2016
MIZBANFA

اپل نتایج مالی خود در سه ماهه سوم سال 2016 را منتشر کرده که مانند نتایج سه ماهه دوم امسال که در آن اپل برای اولین بار شاهد کاهش فروش در تمامی محصولات مهم خود حتی آیفون‌ها بود، این بار نیز با آمار و ارقام راضی کننده ای سر و کار نداریم. اگرچه نتایج مالی سه ماهه سوم سال 2016 تصویر ناراحت کننده‌ای از این کمپانی به نمایش می‌گذارد اما همچنان میزان فروش این کمپانی از حد انتظار وال استریت بالاتر است.

اپل درامد سه ماهه سوم سال 2016 خود را 42.4 میلیارد دلار اعلام کرده که نسبت به سال گذشته 14.5 درصد کاهش داشته است اما همچنان خط انتظارات 42 میلیاردی را برآورده می‌کند. سود خالص این کمپانی در این سه ماهه نسبت به سه ماهه سوم سال گذشته کاهش محسوس 27 درصدی داشته و از 10.7 میلیارد دلار به 7.8 میلیارد دلار رسیده است. سود هر سهم نیز با کاهش 23 درصدی همراه بوده و به 1.42 دلار رسیده است که البته همچنان بالاتر از حد انتظار 1.4 دلاری است.

کاهش فروش محصولات اپل در سه ماهه سوم 2016
در مجموع میزان فروش محصولات اپل در سه ماهه سوم سال 2016 به این شکل است:

  • آیفون: 40.4 میلیون دلار، کاهش 14.9 درصدی
  • آیپد: 9.95 میلیون دلار، کاهش 7.8 درصدی
  • مک: 4.25 میلیون دلار، کاهش 11.5 درصدی

این کمپانی میزان فروش ساعت‌های هوشمند خود را ذکر نکرده است اما طبق آخرین آمار و ارقام‌های منتشر شده از تحلیلگران مستقل IDC، میزان فروش اپل واچ نسبت به سال گذشته کاهش 55 درصدی داشته است.

با این حال کاهش فروش محصولات اپل چیز غافلگیر کننده‌ای نیست، پیش از این در ماه دسامبر تحلیلگران پیش بینی کردند سال سختی در انتظار اپل خواهد بود، به ویژه با رکود پیش بینی شده در بازار گوشی‌های هوشمند و کاهش تقاضای خرید گوشی‌های گران قیمت و از طرفی افزایش تولید گوشی‌های قدرتمند و مقرون به صرفه بدیهی است یک مشکل بزرگ برای کمپانی اپل که بخش عظیمی از سود خود را از فروش گوشی‌های هوشمند به دست می‌آورد، به وجود می‌آید.

iphone-se-40مدیر عامل اپل، Tim Cook اما واکنش متفاوتی نسبت به گزارش فروش سه ماهه سوم سال 2016  این کمپانی داشته و از فروش بسیار موفق آیفون SE در این مدت ابراز خوشنودی کرده است. در این رابطه طبق آخرین آمار منتشر شده، آیفون SE تا پایان ماه می 2016 در بین 10 گوشی پر فروش در بازارهای بزرگی نظیر بریتانیای بزرگ، فرانسه، چین و آمریکا قرار داشت.

با این حال بخش خدماتی این کمپانی و اپل استور نسبت به سال گذشته رشد 19 درصدی داشته و در مجموع گزارش سه ماهه سوم سال جاری برای اپل چندان هم بد نیست.

اپل پیش بینی می‌کند برای سه ماهه چهارم سال 2016 درامدی بین 45.5 میلیارد دلار و 47.5 میلیارد دلار داشته باشد.