اپل ۳۴۴ اپلیکیشن‌ آلوده به تروجان را از فروشگاه اپل استور حذف کرد

اپل 344 اپلیکیشن‌ آلوده را از فروشگاه اپل استور حذف کرد
اپل ۳۴۴ اپلیکیشن‌ آلوده را از فروشگاه اپل استور حذف کرد

هفته گذشته توسعه دهندگان خبری مبنی بر وجود اپلیکیشن‌های آلوده در فروشگاه اپل استور چین گزارش دادند و حالا به نظر می رسد تولید کننده آیفون این موضوع را تایید کرده زیرا اپ‌های آلوده دیگر در فروشگاه اپ استور چین دیده نمی شوند.

وجود ضعف امنیتی  در Xcode ( ابزاری برای توسعه اپلیکیشن‌های آی‌او‌اس) اجازه می داد هکرها اپلیکیشن ها را آلوده به تروجان کنند و براساس گزارشات منتشر شده تولیدکنندگان اپلیکیشن‌های آلوده نیز از طریق همین باگ اپ‌های خود را در اپ استور چین منتشر کرده بودند.

دقیقا اینکه چه تعدادی از اپ ها تحت تاثیر این باگ قرار گرفته‌اند، مشخص نیست، اما گزارش شده عنوان‌های محبوب این کشور، مانند  WeChat و Didi Kuaidione در این لیست قرار دارند. بر اساس گزارش شرکت امنیتی Qihoo360 بیش از ۳۴۴ اپلیکیشن آلوده از اپ استور چین حذف شده و در روزهای آینده ممکن است این عدد افزایش پیدا کند.

تاثیر این اپلیکیشن های آلوده بر کاربران بدشانسی که در گذشته آنها را دانلود کرده‌اند مشخص نمی باشد. اما  “Palo Alto” مدیر شبکه شرکت “Threat Intelligence Ryan Olson” ادعا می کند تاثیر آن  بسیار ناچیز بوده است. با این حال این موضوع ضعف روند تایید و امنیت فروشگاه‌های اپلیکیشن اپل را نشان می دهد.