اولین نتایج بنچمارک پردازنده A10 آیفون 7

پردازنده a10 اپل

آیفون 7 و آیفون 7 پلاس، نسل جدید از پردازنده‌های A10 اپل را خواهند داشت. A10 با فناوری 16نانومتری ترانزیستورهای FinFET شرکت TSMC ساخته شود. در چند ماه گذشته نیز میزان تولید این نوع از پردازنده‌های خود را افزایش داده است تا برای بهره‌برداری بزرگ در ماه سپتامبر (شهریور ماه) آماده باشد.

گرچه TSMC و سایر شرکت‌های سخت‌افزاری هنوز برای تولید انبوه مدل 10 نانومتری این پردازنده آماده نیستند و تنها یک سری از این پردازنده را به‌صورت آزمایشی عرضه کرده‌اند. آن‌هم با توجه به اینکه طراحی 16 نانومتری پردازنده A10 اپل برای A9 هم استفاده‌شده است. گرچه با طراحی جدیدی که این پردازنده دارد شاهد کارایی بهتر، مصرف باتری و گرمای کم‌تر خواهیم بود. اما این افزایش کارایی چقدر خواهد بود؟

نتایج منتشرشده پردازنده A10 توسط نرم‌افزار Geekbench، نشان می‌دهد که این پردازنده به‌اندازه‌ای که ما از اپل انتظار داشتیم قوی هست. پردازنده A10 تنها کمی پایین‌تر از پردازنده A9X موجود در iPad Pro قرارگرفته است، که می‌توان گفت سریع‌ترین پردازنده در خانواده iOS در بازار است. همچنین 20 درصد سریع‌تر از پردازنده A9 موجود در iPhone 6s iPhoen 6s Plus است.

پردازنده a10 اپل

می‌توان گفت این جهش قابل‌اغماض نیست و افزایش قدرت پردازنده از A8 به A9 در حدود 50 درصد بوده است. همچنین حدس می‌زنیم که مصرف برق آن نسبت به سایر پردازنده‌های اپل بهبود قابل‌توجهی داشته باشد.  همچنین شایعاتی نیز در مورد اینکه از گیت‌های مخصوصی برای کاهش ابعاد آن استفاده‌شده است. چنین کاهشی باعث شده تا گوشی باریک‌تر، باتری بزرگ‌تر و همچنین فضای بیشتری برای سایر اجزا باز شود. گرچه حدس و گمانی در رابطه با باتری 1960 میلی‌آمپری در آیفون 7 شنیده می‌شود که باعث باریک‌تر شدن آن می‌شود. اما بهتر است تا زمان عرضه رسمی صبر کرد.

هنوز A10 نسبت به A9 یک گام انقلابی توصیف می‌شود. یک اکانت محبوب Weibo که پردازنده‌های موبایل را قبل از معرفی رسمی آن‌ها، افشا می‌کند درباره پردازنده جدید اپل این‌گونه نوشته بود:

پردازنده جدید A10 وارد مرحله تست‌شده است و هنوز دو هسته‌ای است که کارایی تک هسته آن نیز  هنوز شکست‌ناپذیر است