اتوبوس خودران مرسدس آینده حمل و نقل عمومی است

اتوبوس خودران مرسدس آینده حمل و نقل عمومی است

مرسدس بنز به تازگی از مفهوم اتوبوس خودران خود رونمایی کرده است و به نظر می‌رسد این وسیله نقلیه، آینده حمل و نقل عمومی را تشکیل می‌دهد. در واقع نام این اتوبوس «اتوبوس آینده» است و مفهوم جدیدی از تکنولوژی خودران را نمایش می‌دهد که بدون نیاز به وجود راننده، قادر به انتقال مسافران از مکان A به مکان B است.

اتوبوس آینده از سیستم خودران CityPilot دایملر استفاده می‌کند که در اصل از یک شبکه دوربین‌ها و موقعیت یاب در جهت تشخیص مکان اتوبوس در جاده و شناسایی محیط اطراف طراحی شده است، به این معنا که اتوبوس آینده می‌تواند وضعیت نورها و وجود سایر وسایل نقلیه در جاده را تشخیص دهد و حتی می‌داند چه زمانی باید اتوبوس را متوقف کند و در ایستگاه‌های اتوبوس توقف کند. چنین سیستمی می‌تواند امروزه مورد استفاده قرار گیرد چراکه برخلاف اتومبیل های متصل، می‌تواند با جاده‌ها و زیرساخت‌های موجود نیز کار کند.

در حال حاضر مرسدس فعالیت آزمایشی این اتوبوس را در هلند آغاز کرده است، جاییکه وسایل نقلیه خودران می‌توانند بدون دردسر کار کنند، با این حال برای مواقع اورژانسی نیز یک راننده در این اتوبوس قرار دارد.

همچنین اتوبوس آینده از یک روش جدید برای رفت و آمد استفاده می‌کند و به جای قرار دادن یک جایگاه برای تمامی مسافران، این اتوبوس مسافران را بر اساس مدت زمان مسیرشان دسته بندی می‌کند. به این شکل که مسافرانی که مسیر طولانی‌تری در پیش دارند، می‌توانند در صندلی‌های بهتر و دورتر از درب خروجی بشینند در حالیکه مسافرانی که مسیر کوتاه تری دارند در جایگاه‌های نزدیک به درب خروجی قرار داده می‌شوند. این روش جا به جایی مسافران را سازماندهی شده و بهینه‌تر می‌کند.

تکنولوژی خودران ممکن است برای اتومبیل‌های شخصی ما نیز مفید باشد اما در حمل و نقل عمومی است که می‌توان اهمیت و نقش این تکنولوژی را به خوبی درک کرد. آینده‌ای را تصور کنید که اتوبوس‌ها به صورت بی سیم شارژ می‌شوند، وسایل نقلیه خودران هستند و با استفاده از سیستم‌های متصل به شبکه مردم  را در سراسر شهر جا به جا می‌کنند.

با این حال ما در حال حاضر نیز تکنولوژی لازم برای عملی کردن این مفهوم را در اختیار داریم و مفاهیمی مانند اتوبوس آینده نشان می‌دهد کمپانی‌ها بر روی محصولاتی مشابه این کار می‌کنند.