دیجی قلم؛ زندگینامه بیل گیتس، بنیان گذار مایکروسافت

دیجی قلم؛ زندگینامه بیل گیتس، بنیان گذار مایکروسافت

بیل گیتس کار آفرینی است که توانست بزرگترین کمپانی در زمینه‌ی کامپیوتر و تکنولوژی به نام مایکروسافت را به همراه پائول آلن به وجود بیاورد و تبدیل به یکی از ثروتمندترین انسان‌های جهان شود. او کسی بود که در سن کودکی همراه پدر خود به مکانی رفته بود که ابر کامپیوترهای آن زمان در حال فعالیت بودند. رو به پدر خود می‌کند و می‌گوید: پدر روزی فرا می‌رسد که من تک تک این دستگاه‌ها را کوچک می‌کنم و در همه‌ی خانه‌ها یکی از آن‌ها را خواهی دید. پدر ضربه‌ای به سر او می زند و می‌گوید خیالبافی نکن. بیل گیتس این کار را توانست انجام دهد و جهانیان را مدیون خودش کرد.

خلاصه ی زندگی بیل گیتس

وی در سال 1955 میلادی در شهر سیاتل ایالت واشنگتن به دنیا آمد و از سن 3 سالگی علاقه‌ی شدیدی به برنامه نویسی کامپیوتری داشت. با خلاقیت‌های شگفت انگیزی که در زمینه‌های تکنولوژیکی داشت به همراه پائول آلن توانست کمپانی خوش نام مایکروسافت را پایه گذاری کند. از همین راه او توانست به یکی از ثروتمندترین‌ها در جهان تبدیل شود و سال 2014 میلادی بود که از سمت خود به عنوان رئیس مایکروسافت کناره گیری کرد.

دیجی قلم؛ زندگینامه بیل گیتس، بنیان گذار مایکروسافت

اوایل زندگی بیل گیتس

بیل یا ویلیام هنری گیتس سوم در شهر سیاتل چشم به جهان گشود. وی از سنین کم علاقه‌ی زیادی به تکنولوژی و دنیای برنامه ریزی کامپوتری داشت و برای اولین بار مسئولین مدرسه‌ی  Lakeside از این موضوع آگاه شدند. تا دوران کالج او علاقه‌ی خود را دنبال کرد و دران جا با دوست و شریک کاری آینده‌اش یعنی پائول آلن آشنا شد. او در زمان مناسب و مکان مناسبی برای پیشرفت قرار داشت.

او بعدها در کنار همین دوستش کمپانی مایکروسافت را بنا نهاد.

بیل در خانواده‌ای متوسط متولد شده بود و دو خواهر داشت. یکی کریستین که بزرگتر بود و یکی لیبی که کوچکتر بود. پدر ویل که ویلیام اچ گیتس نام داشت دانشجوی خجالتی رشته‌ی حقوق بود که با مادر بیل، مری ماکسول آشنا شد. مادر بیل یک ورزشکار بود که داشت از دانشگاه Washington فارغ التحصیل می‌شد. محیط خانواده‌ی گیتس آرام و گرم بود و کودکانشان به راحتی توانستند از نظر شخصیتی به درستی رشد کنند و همیشه روحیه‌ای رقابتی داشتند. بیل از همان کودکی رقابت طلبی خودش را نشان می‌داد. برای مثال او به ورزش‌هایی می‌پرداخت که هم خطرناک و هم پر هیجان بودند و در بازی مونوپولی برای خودش خبره‌ای بود. بیل با مادر خود رابطه‌ی گرم و عاطفی داشت و مادرش همیشه برای پیشرفت در کنار او بود. بیل از همان دوران کودکی علاقه‌ی شدیدی به مطالعه داشت مخصوصاً دانشنامه‌ها. خانواده‌ی او نگران بودند که پسر عزیزشان بسیار گوشه گیر شده و به همین دلیل مدرسه‌ی وی را عوض کردند و همین اتفاق باعث شد که در درس‌هایی مانند ریاضی و علوم پیشرفت‌های زیادی کند. در این مدرسه بود که با پائول آشنا شد. در مدت زمان کوتاهی تبدیل به دوست‌هایی خوب و نزدیک شدند و بیشتر زمان آزادشان را باهم می‌گذراندند و برنامه نویسی می‌کردند.

زمان گذشت و بزرگتر شدند و در زمینه‌ی کامپیوتر و برنامه نویسی حرفه‌ای‌تر. در سال 1970 میلادی زمانی که بیل 15 سال داشت به همراه آلن وارد دنیای کار شدند و برنامه‌ای به نام Traf-o-Data را توسعه دادند که ترافیک شهر سیاتل را مانیتور می‌کرد. از این کار $20,000 به جیب زدند و تصمیم گرفتند که شرکت خود را افتتاح کنند ولی خانواده‌ی بیل مخالف بودند می‌خواستند که او درسش را تمام کند و یک وکیل شود و در نهایت در سال 1973 او فارغ التحصیل شد.

دیجی قلم؛ زندگینامه بیل گیتس، بنیان گذار مایکروسافت

آغاز کار

گیتس وارد دانشگاه هارواد شد به امید تحصیل در رشته‌ی حقوق ولی مانند همیشه بیشتر زمان خود را صرف برنامه نویسی و گشت و گذار در دنیای کامپیوترها می‌کرد و در کلاس‌ها حضور کمی داشت. در همان سال‌ها بود که بیل با رفیق قدیمی خود یعنی پائول ارتباط بر قرار کرد و قرار شد با یکدیگر در زمینه‌ی توسعه‌ی یک نرم افزار فعالیت کنند. به دنبال این تصمیم به شرکت کوچکی در نیو مکزیکو به نام MITS نامه زدند و از آن‌ها برای همکاری دعوت کردند. بعد از آغاز همکاری دانشگاه هاروارد و هم خانواده و هم شرکت از این دو حمایت کردند و بعدها توانستند کمپانی مایکروسافت را به وجود بیاورند.

دیجی قلم؛ زندگینامه بیل گیتس، بنیان گذار مایکروسافت

ظهور مایکروسافت واقعی

در آن زمان کمپانی‌های نوظهوری مانند اپل و ای بی ام نیز پا به این عرصه گذاشته بودند. آی بی ام از مایکروسافت خواست تا برای کامپیوتر جدیدش برنامه‌ای بنویسد. (سیستم عامل) بیل این کار را کرد ولی به هیچ عنوان با سیستم‌های آی بی ام همخوانی نداشت و همین اتفاق باعث شد که اولین کامپیوترهای مایکروسافت متولد شوند. جالب است که بدانید در همان سال‌ها اپل و مایکروسافت بسیاری از خلاقیت‌ها و اختراعات خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذاشتند و برای پیشرفت به هم کمک می‌کردند.

سال 1985 بود که اولین سیستم عاملی که می‌توانست تصاویر را نشان دهد و همچنین توسط موس و کیبورد کنترل شود متولد شد و نامش را ویندوز نهادند.

دیجی قلم؛ زندگینامه بیل گیتس، بنیان گذار مایکروسافت

دیجی قلم؛ زندگینامه بیل گیتس، بنیان گذار مایکروسافت

زندگی شخصی بیل گیتس

در سال 1987 در سن 23 سالگی بیل با ملیندا فرنچ آشنا شد و با یکدیگر در سال 1994 در هاوایی ازدواج کردند. تنها بعد از چند ماه مادر بیل به دلیل سرطان سینه در گذشت و این اتفاق تأثیر بسیار منفی بر روی بیل گذاشت. در سال 1995 بیل و ملیندا به چندین کشور سفر کردند تا حال و هوای بیل جوان عوض شود و در سال 1996 بود که دخترشان جنیفر به دنیا آمد. یک سال بعد بیل خانواده‌ی خودش را به خانه‌ای در کنار دریاچه‌ای در واشینگتن برد که قیمتی 54 میلیون دلاری دارد.

در سال 1999 پسرشان روری و سال 2002 دختر دیگرشان فیبی به دنیا آمد.

همه‌ی ما از فعالیت‌های انسان دوستانه‌ی خانواده‌ی گیتس با خبر هستیم. او بیشتر ثروت خودش را برای کمک به افراد نیازمند وفق کرده و در فعالیت‌های بشر دوستانه حضور گسترده‌ای دارد.

نظر شما درباره ی بیل گیتس چیست؟

2 دیدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید