مروری بر چهارشنبه سوری، آیینی که دستخوش تغییر شد!

مروری بر چهارشنبه سوری، آیینی که دست خوش تغییر شد!

باز هم طبق عادت روزگار، ایام یکی پس از دیگری گذشتند، زمین در مدار خود به دور خورشید گشت و روزهای واپسین سال از راه رسید. آخرین سه شنبه سال برای ما ایرانیان پر از خاطره است. خاطراتی تلخ و شیرین، که امید داریم برای شما همواره شیرینی هایش در ذهن باشد و بس. اما مدت زمانی است که آخرین شب چهارشنبه سال یا همان چهارشنبه سوری با صدای ترقه و مواد محترقه و آتش زا در هم آمیخته و هراس و نگرانی را در دل خانواده ها افکنده است. دیگر مانند گذشته ها آیین های کهن ایرانی برگزار نمی شود و گویی دست روزگار این سنت های باستانی را از ذهن مردمان شسته است.

پس در این مجال بر آن شدیم تا بازگشتی به گذشته ها داشته باشیم و صفحاتی از تاریخ ایران عزیزمان را با هم ورقی بزنیم و آیین و تاریخچه چهارشنبه سوری را مروری کنیم. با دیجی رو همراه باشید.

واژه « چهارشنبه‌ سوری » از دو کلمه چهارشنبه، یکی از روزهای هفتهو سور به معنای جشن و شادی تشکیل شده است. جشن آتش در واقع پیش درآمد جشن نوروز است که نوید دهنده رسیدن بهار و تازه شدن طبیعت است.

چهارشنبه سوریطبق آیین باستان در این روز آتش بزرگی برافروخته می‌شود که تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‌شود که مردم از روی آن می‌پرند و در زمان پریدن می‌خوانند: «زردی من از تو، سرخی تو از من». این جمله بیانگر مراسمی برای تطهیر و پاک‌سازی مذهبی است، چرا که واژه «سوری» به معنی «سرخ» به آن اشاره دارد. به بیان دیگر مردم خواهان آن هستند که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلاتشان را بگیرد و به جای آن سرخی و گرمی و نیرو به آنها بدهد. چهارشنبه‌ سوری جشنی نیست که وابسته به دین یا قومیّت افراد باشد و در میان بیشتر ایرانیان رایج است و همگان آن را گرامی می دارند.

از جمله آیین های سنتی این شب می توان به مراسم قاشق‌زنی، فال‌گوشی و گره‌گشایی و آجیل مشکل‌گشا اشاره کرد.

قاشق زنی: در این رسم دختران و پسران جوان، چادری بر سر و روی خود می‌کشند تا شناخته نشوند و به در خانه ی دوستان و همسایگان خود می‌روند. صاحبخانه از صدای قاشق‌هایی که به کاسه‌ها می‌خورد به در خانه آمده و به کاسه‌های آنان آجیل چهارشنبه‌سوری، شیرینی، شکلات، نقل و پول می‌ریزد. آیین قاشق‌زنی احتمالا نشات گرفته از این عقیده است که ارواح نیک درگذشتگان در رستاخیز آخر سال به میان زندگان بازگشته و به شکل افرادی که رویشان پوشیده است به خانه بازماندگان سر می‌زنند و زندگان برای یادبود و برکت به آنان هدیه‌ای می‌دهند.

فال گوشی و گره گشایی: یکی از رسم‌های چهارشنبه‌ سوری است که در آن دختران جوان نیت می‌کنند، پشت دیواری می‌ایستند و به سخن رهگذران گوش فرا می‌دهند و سپس با تفسیر این سخنان پاسخ نیت خود را می‌گیرند.

آجیل مشگل گشا: در گذشته پس ار پایان آتش‌افروزی، اهل خانه و خویشاوندان گرد هم می‌آمدند و آخرین دانه‌های نباتی مانند: تخم هندوانه، تخم کدو، پسته، فندق، بادام، نخود، تخم خربزه، گندم و شاهدانه را که از ذخیره زمستان باقی‌مانده بود، روی آتش مقدس بو داده و با نمک تبرک می‌کردند و می‌خوردند. آنان بر این باور بودند که هر کس از این معجون بخورد، نسبت به افراد دیگر مهربان‌تر می‌گردد و کینه و حسد از وی دور می‌گردد. امروزه اصطلاح نمک‌گیر شدن و نان و نمک کسی را خوردن و در حق وی خیانت نورزیدن، از همین باور سرچشمه گرفته‌است.

گروه دیجی رو برای شما در جشن آخرین شب چهارشنبه سال شادکامی آرزو کرده و امیدوار است از لحظه های پیش رو لذت برده و خاطراتی خوش در ذهن و دلتان حک شود. لحظه ها به کام و دلتان شاد باد

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید