اوکراینی‌ها چرنوبیل را به یک مزرعه خورشیدی تبدیل می‌کنند

فاجعه اتمی چرنوبیل، حادثه هسته‌ای فاجعه‌باری بود که در روز ۶ اردیبهشت ۱۳۶۵ (۲۶ آوریل ۱۹۸۶) در نیروگاه چرنوبیل در اوکراین رخ داد. انفجار و آتش‌سوزی در در رآکتور شماره ۴ نیروگاه چرنوبیل باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخش بزرگی از غرب شوروی و اروپا شد. در حال حاضر این فاجعه به اندازه کافی خطرناک بودن انرژی اتمی را به نمایش می‌گذارد و درخواهیم یافت که هر چقدر انرژی‌های ناپاک قدرتمند و مفید باشند، سر انجام خطرات بسیار زیادی را نیز با خود برای کره زمین به همراه دارند. حال به نظر می‌رسد که پس از گذشت حدود 30 سال از این حادثه، مقامات اوکراینی در صدد آن برآمده‌اند تا با اجرای طرحی تازه‌، این نیروگاه را به یک مزرعه خورشیدی همراه با انرژی سالم آن تبدیل کنند.

گواردین در گزارش تازه‌ی خود اعلام کرده است که مقامات اوکراینی به تازگی طرح پیشنهادی را مبنی بر تبدیل نیروگاه اتمی چرنوبیل به نیروگاه خورشیدی و استفاده از انرژی پاک خورشیدی را به سرمایه گذاران ارائه کرده‌اند که شکل بسیار امن‌تر و بهتری به جهت ذخیره انرژی است. آن‌ها پیشنهاد خودشان را به چندین بانک به جهت سرمایه گذاری ارائه کرده‌اند تا آن‌ها به بازدید چیزی حدود 6 هزار هکتار اراضی غیرفعال اطراف منطقه چرنوبیل پرداخنه و از آن مناطق استفاده‌های مفیدتری برای تولید مواد مختلف استفاده کنند.

reports-have-been-made-that-although-no-human-life-is-in-chernobyl-scours-of-animal-life-has-since-thrived-near-the-disaster-siteاین بسته پیشنهادی همچنین نشان می‌دهد که با این ابتکار سبز چیزی حدود 1000 مگاوات انرژی پاک توسط خورشید و 400 مگاوات دیگر از منابع مختلف دیگر به دست می‌آید. این در حالی است که نیروگاه چرنوبیل در این منطقه قادر به تولید 4000 هزار مگاوات انرژی آن هم از نوع ناپاک بوده است.

تنها بحثی که در این مورد باقی می‌ماند امنیت ساخت چنین مزرعه خورشیدی است که آیا می‌تواند در این منطقه و یا هر منطقه دیگری از این کره خاکی احداث شود! با این حال به نظر می‌رسد که «بانک اروپایی بازسایی و توسعه» (EBRD) به این طرح پیشنهادی ابراز علاقه کرده است. به گفته‌ی سخنگوی این بانک، EBRD ممکن است زمانی که پیشنهاد مالی مناسبی دریافت کند و از عدم وجود خطرات زیست محیطی این طرح مطمئن شود، بدون شک از چنین طرحی استقبال خواهد کرد.