طرح مفهومی از ویندوز 10 موبایل همراه با نوار وظیفه

مایکروسافت در بیشتر موارد ادعا دارد که ویندوز 10 و ویندوز 10 موبایل تقریبا سیستم عامل‎های شبیه به یک دیگر هستند. اما شاید تفاوت اصلی میان این دو رابط کاربری آن‎ها باشد که در ویندوز 10 بسیار غنی‎تر از نسخه مخصوص گوشی‎های هوشمند آن است. اما چه اتفاقی رخ خواهد داد اگر سعی کنیم رابط کاربری نسخه دسکتاپ را به نسخه موبایل نیز بیاوریم؟

یکی از مهم‎ترین عناصر رابط کاربری که از ویندوز 95 شاهد آن هستیم نوار وظیفه (Taskbar) است. در هنگام عرضه ویندوز 7 بیشتر گوشی‎ها از کلیدهای فیزیکی استفاده می‎کردند و در آن زمان قرار دادن نوار وظیفه در یک گوشی توجیه چندانی نداشت. اما امروزه همه گوشی‎های هوشمند از صفحات بزرگ لمسی استفاده می‎کنند و شاید قرار دادن نوار وظیفه ویندوز در آن‎ها چندان دور از انتظار نباشد.

taskview2یک طراح اهل اروپای شرقی به نام Krum Cvetkov موارد بالا در کنار هم قرار داده و تصویر مفهومی از رابط کاربری ویندوز 10 موبایل به همراه نوار وظیفه منتشر کرده است. اگرچه به جز کوچک شدن صفحه تفاوت دیگری با نسخه دسکتاپ ویندوز مشاهده نمی‎شود. وی کلید استارت که در وسط صفحه قرار دارد را همانند ویندوز 10 به گوشه سمت چپ منتقل کرده است. هم‎چنین کلید Task View نیز می‎تواند کاربر را میان برنامه‎ها جابه‎جا کند و دیگر نیازی به نگه داشتن کلید Back نیست. البته در این طرح کلید Back نیز وجود ندارد ولی جایگزینی برای آن در نظر گرفته نشده است و به نظر می‎رسد طراح آن را از قلم انداخته است.

همانند نسخه دسکتاپ کاربران می‎توانند به آخرین برنامه‎های مورد استفاده دسترسی داشته باشند. هم‎چنین قادر خواهند بود تا آیکن برنامه‎های پرکاربرد را به نوار وظیفه الصاق نمایند. به نظر می‎رسد قابلیت‎هایی که در این طرح به آن‎ها اشاره شده موجب بالا رفتن بازده استفاده از گوشی‎های هوشمند خواهد شد و در صفحه نمایش‎های بزرگ کاربران می‎توانند سریع‎تر از قبل به انجام کارها بپردازند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید