پیام‌های حذف شده واتس اپ قابل بازیابی هستند!

آیا فکر می‌کنید پس از حذف پیام‌های رد و بدل شده در واتس اپ هنوز هم می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید؟شاید اگر پیام‌هایتان را به حالت غیر قابل نمایش درآورید بتوانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید اما برای اشخاص مهم دولتی نظیر وکلا و قضات این ایده عملی نیست و گاهی لازم است که پیام‌هایشان را پاک کنند. بهتان توصیه می‌کنیم این کار را انجام ندهید! چرا که در صورت انجام، پیام‌های شما دیگر هیچوقت قابل بازگشت حتی از طریق ریکاوری هم نخواهند بود. اما این یک اشتباه ساده است. اگر شما مهارت داشته باشید می‌توانید پیام‌هایتان را بازیابی کنید.

به نقل از پستی به نوشته‌ی «جوناتان زدزیارسکی» محقق امنیتی، وی از آخرین بیلد واتس اپ خود بر روی یک دستگاه آی او اس فایل ایمیج تهیه کرده بود و وقتی که آن را بازیابی کرد متوجه شد که به طور کامل پیام هایی که حذف کرده از بین رفته‌اند و قابل بازیابی نخواهند بود. در عوض به نظر می‌رسد که بهتر است همیشه پیام‌های مهم خودتان را به همراه داشته باشید چرا که تنها افرادی با مهارت بالا قادر به بازیابی این پیام‌های حذف شده هستند.

WhatsApp-para-iOS7-1زدزیارسکی اشاره می‌کند که این قضیه نه تنها برای واتس اپ، بلکه برای تمامی اپلیکیشن‌های سیستم عامل آی او اس که بر مبنای SQLite هستند به وقوع خواهد پیوست و همواره پیام‌های حذف شده شما به لیستی با نام “Free List” منتقل می‌شوند به جای آن که به طور 100 درصدی حذف شوند. اگر شما تعداد زیادی از سوابق مکالمه‌ی خود را حذف کنید، این باعث می‌شود که تکه‌های زیادی از آن‌ در این لیست آزاد ذخیره شود و در نهایت طول می‌کشد تا داده‌های دیگر بر روی آن‌ها بازنویسی شود. بنابراین هیچ تضمینی وجود نخواهد داشت که این پیام‌ها بر روی پیام‌های حذف شده سایر اپلیکیشن‌ها جایگزین شوند.

در انتها باید اشاره کنیم که تا می‌توانید از پیام‌های مهم خود در این اپلیکیشن محافظت کنید. به راحتی پیام‌هایتان را حذف نکنید چرا که ممکن است هیچگاه به آن‌ها دسترسی پیدا نکنید و احتمال دسترسی دوباره شما به این پیام‌ها تنها در صورت داشتن مهارت است که ممکن خواهد بود.