هشدار استیون هاوکینگ: در طی ۱۰۰ سال آینده باید زمین را ترک کنیم!

ما بارها راجع به زندگی در سیارات گوناگون بحث کرده و امکان آن را بررسی کرده‌ایم،‌ حتی گزینه‌های مناسبی را هم انتخاب کردیم و در حال تحقیق بر روی آنها هستیم. هم اکنون فیزیکدان استیون هاوکینگ بر این باور است که ما فقط ۱۰۰ سال دیگر تا رسیدن آخرالزمان برای زمین فرصت چاره اندیشی داریم و این در حالی است که این فیزیکدان حدود یک سال پیش عمر زمین را ۱۰۰۰ سال تخمین زده بود اما حالا این عدد را این همه کاهش داده است! به راستی اگر در چند سال آینده همین ۱۰۰ سال هم کاهش پیدا کرده و فرصتمان کمتر شود چه؟

در یک مستند که از طریق بیبیسی پخش خواهد شد، هاوکینگ به همراه دو نفر دیگر راهی اقصی نقاط جهان شده‌اند تا ببیند امکان سفر به سیارات دیگر وجود دارد یا خیر. این فیزیکدان معتقد است که اگر انسان به سیاره‌های دیگر مهاجرت نکند از وقایعی که پیش رویش وجود دارد جان سالم به در نخواهد برد. مشکلاتی که در طی یک قرن آینده گریبان گیر انسان‌ها خواهند شد و زمین را به محلی غیر ممکن برای ادامه‌ی حیات تبدیل خواهند کرد افزایش بیش از حد جمعیت، تغییرات آب و هوایی و حتی حملات سیارک‌ها و شهاب سنگ‌ها خواهد بود.

این مستند در تابستان امسال با عنوان Expedition New Earth (در جست و جوی زمینی جدید)با حضور استیون هاوکینگ، پروفسور دانیل جروج و کریستف گالفارد که از شاگردان پیشین استون هاوکینگ است پخش خواهد شد. این گروه سه نفره در سراسر جهان سفر خواهند کرد تا جست و جو کرده و راهی برای انتقال انسان به سیارات دیگر- مثلاً از طریق راکت پلاسما- پیدا کنند. شایان ذکر است که این اولین بار نیست که پیشگامان فیزیک در مورد انقراض نوع بشر هشدار داده‌اند.

در حالیکه این بحث‌ها به شدت در میان دانشمندان داغ و مورد توجه است، ایلان ماسک سعی دارد که نوع بشر را به مریخ انتقال بدهد و ما امیدواریم که او بتواند در یک دهه‌ی آینده راهی برای انجام این کار پیدا کند. راه حل دیگری که برای این موضوع وجود دارد EM drive است که ناسا هم اکنون در حال انجام آزمایش و بررسی کردن آن است، EM drive نیاز به سیستم حرکتی مبتنی بر سوخت ندارد و نیروی رانشی را تنها توسط نوسان امواج مایکروویو به جلو و عقب در درون حفره خود تولید می‌کند؛ اما خب، ما هنوز خیلی با خلق چنین چیزی فاصله داریم!
مستند Expedition New Earth یک مستند دو قسمتی است که هر قسمت ۶۰ دقیقه است و در حوالی تابستان از BBC پخش خواهد شد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید