چرا دوربین‌های 360 درجه‌ی جدید فیس بوک با اهمیت هستند؟

در روز دوم اجلاس F8 فیس بوک در سن خوزه، این شرکت دو دوربین جدید رونمایی کرد که پتانسیل تغییر روش ثبت و تجربه‌ی واقعیت مجازی مردم را دارد.

این دوربین‌ها که x24 و x6 نامیده می‌شوند از مجموعه‌ی دوربین‌های خود برای تصویربرداری ویدئوهای سه‌بعدی 360 درجه استفاده می‌کنند. برخلاف خیلی از دوربین‌های 360 درجه‌ی دیگر، x24 و x6 که به ترتیب 24 و 6 لنز دارند،  با فناوری فیس بوک ترکیب می‌شوند تا به قول خودشان در 6 درجه‌ی آزادی تصویربرداری کنند.

چرا این مهم است؟ در یک فیلم 360 درجه‌ی سنتی، یک کاربر با یک هدست واقعیت مجازی ذاتاً به شعاع دید دوربین‌هایی که از صحنه فیلم می‌گیرند محدود است. می‌خواهید در محیط 360 درجه‌ی حرکت کنید؟ البته که می‌خواهید اما دید شما همراه با موقعیت کاراکتر شما در دنیای مجازی حرکت نخواهد کرد.

درکش سخت است، این‌طور نیست؟

وارد x24 و x6 شویم. فیس بوک می‌گوید این دوربین‌ها اساساً این مشکل نمای درجا را برطرف کرده‌اند و این دوربین‌های جدید به‌علاوه‌ی نرم‌افزار مخصوص به یک کاربر اجازه می‌دهد از منظرهای کاملاً متفاوتی نسبت به منظر دوربینی که صحنه را تصویربرداری می‌کرد بتوانند از واقعیت مجازی استفاده کنند.

اما این در عمل به چه معناست؟ تصور کنید به دوروبر یک بوته‌ی مجازی در یک فیلم واقعیت مجازی 360 درجه می‌نگرید و در حقیقت سمت دیگر را می‌بینید. بر اساس گفته‌ی مایک شروپفر، یکی از مدیران فیس بوک، این اتفاق با x24 و x6 ممکن است. شروپفر می‌گوید:

این دوربین ها می‌توانند نماهایی را که هنگامی‌که از VR استفاده می‌کردید هیچ‌وقت دیده نمی‌شد، بازسازی کنند.

حال کجا می‌توانید دست خود را به دوربین‌های جدید فیس بوک برسانید؟ متأسفانه پاسخ “هیچ جا” است – حداقل فعلاً این‌طور است – بر اساس گفته‌ی Engadget، فیس بوک قصد دارد تا آن‌ها را به شرایط تجاری برساند ولی فعلاً آن‌ها را مستقیماً به مصرف‌کنندگان نمی‌فروشد.

اساساً یعنی انتظار نداشته باشید به این زودی‌ها عموی‌تان یک ویدئوی 360 درجه از بازی کریکت شرکتشان به اشتراک بگذارد.

اما این درنهایت این موضوع می‌تواند تغییر کند، چون‌که فیس بوک می‌خواهد زمانی x24 و x6 را بفروشد و وقتی آن زمان فرابرسد، واقعیت مجازی خیلی حقیقی‌تر به نظر خواهد رسید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید