به روز رسانی ماه فوریه اندروید به گوشی‌های نکسوس رسید

کمپانی گوگل چندی پیش خبر از ارائه به روز رسانی امنیتی برای سیستم عامل داده بود که به زودی برای تلفن های نکسوسی خود ارسال می کند. این در حالی است که ماه ژانویه نیز یک بسته امنیتی حدودا دو مگابایتی را کاربران این تلفن‌ها دریافت کردند.

گوگل نکسوس 6P، نکسوس 5 ایکس، نکسوس 6، نکسوس 5 و همچنین نکسوس 7 (نسخه 2013) حالا کم کم به نسخه 6.0.1 اندروید مارشملو به روز رسانی می شوند (بیلد نامبر این نسخه MMB29Q می باشد). همچنین این به روز رسانی بزرگ امنیتی برای گوگل پیکسل C (بیلد MXB48T)، گوگل نکسوس 9 (بیلد MMB29R) و همچنین نکسوس پلیر منتشر می شود و حتی نکسوس 10 که سه سالی از عرضه آن می‌گذرد این آپدیت امنیتی را برای اندروید 5.1.1 بیلد LMY49G دریافت می کند.

اگر نمی‌خواهید منتظر نسخه رسمی OTA برای تلفن هوشمند خود باشید، کافیست به روز رسانی را به صورت دستی دانلود و نصب کنید. فقط توجه داشته باشید که فکتوری ایمیج می تواند تمامی دیتای خصوصی شما را پاک نماید. وبلاگی که انتشار نسخه امنیتی فوریه را تایید کرده بود، از تعمیر حدود 10 حفره امنیتی در آن خبر داده است. پنج مورد از این باگ‌های امنیتی در دسته Critical و پر اهمیت قرار دارند، پس حتما به محض دریافت آپدیت، آن را نصب نمایید.

دو مورد از آسیب پذیری های مهمی که در به روز رسانی فوریه برطرف می‌شوند، مربوط به بخش Mediaserver اندروید می‌شوند. این بخش از به روز رسانی که در زمینه برگردان و طبقه بندی مدیا منتشر شده است، در مرکز تمامی آسیب پذیری‌ها قرار گرفته است، به خصوص باگ StageFright Exploits. همچنین توجه داشته باشید که این اولین بار نیست که بخش Mediasaver اندروید در به روز رسانی امنیتی پچ می‌گردد. در در حقیقت اکثر به روز رسانی‌های امنیتی گوگل مربوط به حفره هایی در بخش مدیا می شوند.

کمپانی گوگل می‌گوید تاکنون هیچ مدرکی از ایجاد مشکل اساسی به دلیل این آسیب پذیری‌ها نیافته است، اما به هر حال این فکر خوبی است که تمامی این آسیب پذیری‌ها در به روز رسانی ماهانه اندروید برطرف گردند. جهت آنالیز دقیق و کامل‌تر این به روز رسانی و مشکلات امنیتی که برطرف کرده است.