بعد از فراخوانی نوت 7 و درخواست سرمایه‌گذاران، احتمالا سامسونگ به دو شرکت تقسیم خواهد شد

بعد از فراخوانی نوت 7 و درخواست سرمایه‌گذاران، احتمالا سامسونگ به دو شرکت تقسیم خواهد شد
بعد از فراخوانی نوت 7 و درخواست سرمایه‌گذاران، احتمالا سامسونگ به دو شرکت تقسیم خواهد شد

به تازگی گروه سرمایه گذاری الیوت که سهام کمی در سامسونگ دارد، از این شرکت درخواست کرده تا بخش موبایل این کمپانی از آن جدا شده و به صورت مستقل مثل اپل، مایکروسافت یا الفابت (کمپانی مادر گوگل) در بورس نزدک NASDAQ عرضه شود. در این صورت گروه الکترونیکی سامسونگ Samsung Electronics فعالیتی بسیار شفاف تر خواهد داشت و سهامداران با کنترل بیشتر روی فعالیت های شرکت می توانند با تغییرات در مدیریت مطمئن باشند تا فجایعی مثل دوبار فراخوانی گلکسی نوت 7 هیچ گاه تکرار نشود.

کمپانی سامسونگ مثل یک chaebol معمول در کره جنوبی اداره می شود. در زبان کره ای chae به معنی ثروت، و bol به معنی قبیله است و دقیقا از ترجمه ی همین کلمات نحوه ی کار و مدیریت در کمپانی هایی مثل سامسونگ، ال جی و یا هیوندای مشخص می شود. این کمپانی ها به صورت یک کسب و کار فامیلی و بسته اداره می شوند. این مساله باعث می شود تا سهامدارانی که خارج از این حلقه ی فامیلی قرار دارند همیشه در مورد فعالیت های شرکت با ابهام روبه رو باشند و هیچ گاه قادر به مشارکت در تصمیم گیری های کلان شرکت نباشند. همچنین سیاست “هیچ سوالی نباید پرسیده شود” در این شرکت ها برقرار است!

اما در جلسه ی سهامداران سامسونگ که روز گذشته برگزار شد، به نظر می رسد که این کمپانی از پیشنهاد شرکت سرمایه گذاری الیوت استقبال کرده و به بازسازی و چند تکه کردن سامسونگ به طور جدی فکر می کند.

به تازگی پسر آقای لی (رئیس سامسونگ) به عضویت هیئت مدیره درآمده و به نظر می رسد که تغییرات زیادی در این شرکت در راه باشد. البته رسانه های کره ای پیشنهاد شرکت سرمایه گذاری الیوت برای ورود سریع به بازار بورس را به “لاشخوری کاپیتالیسمی” تشبیه کرده اند! سامسونگ در همین رابطه بیانیه ای منتشر کرده است که به شرح زیر است:

سامسونگ الکترونیکس در طی سال های گذشته قدم هایی برای ساده سازی کسب و کار خود برداشته تا روی توانایی های اصلی شرکت برای کسب سود در طولانی مدت تمرکز داشته باشد. این قدم ها ممکن است شامل تشکیل یک کمپانی هولدینگ مادر برای شرکت و امکان عرضه ی سهام آن در بازارهای بورس بین المللی باشد.

پیدا کردن بهترین حالت برای ساختار این شرکت بسیار پیچیده است و احتیاج به بررسی های زیاد در زمینه های استراتژیکی، عملیاتی، قانونی، رگولاتوری و مالی است. کمپانی ما برای رسیدن به بهترین ساختار ممکن از مشاورین خارج از شرکت برای بررسی راهکارهای مختلف کمک گرفته است.

این بررسی نشان دهنده ی تصمیمات مدیریت و یا هیئت مدیره نیست. این فرایند حداقل 6 ماه به طول خواهد انجامید و بعد از بررسی های کامل تصمیمات جدید گرفته خواهد شد.

چند ماه قبل شاید هیچ کس فکرش را نمی کرد که سامسونگ به بازار بورس وارد شود و اجازه ی دخالت های خارجی را در امور شرکت به کسی بدهد، اما به نظر می رسد فراخوانی های نوت 7 و اتفاقات پس از آن باعث شده تا این کمپانی بیشتر به مسائل و مشکلات داخلی خود توجه نشان دهد و تصمیمات جدید اتخاذ کند.

1 دیدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید