بررسی قابلیت صفحه نمایش همواره روشن در S7 و G5

بررسی قابلیت صفحه نمایش همواره روشن در S7 و G5

مفهوم روشن ماندن نسبی صفحه نمایش در حالت آماده به کار چیز جدیدی نیست و حتی در گذشته و زمانیکه سیستم عامل سیمبیان هنوز رونق داشت، برخی از مدل‌های نوکیا در زمانی که گوشی مورد استفاده قرار نداشت بر روی صفحه نمایش خود ساعت را نشان میدادند. اما قابلیت صفحه نمایش همواره روشن (OAD) تا قبل از اینکه ال جی و سامسونگ پرچمداران 2016 خود را معرفی کنند هیچ وقت به این شکل مورد بحث واقع نبود. هر دو مدل جدید سامسونگ گلسی S7 و گلکسی S7 edge و مدل پرچمدار جدید ال جی ، LG G5 از قابلیت صفحه نمایش همواره روشن بهره میبرند و این قابلیت به کاربران اجازه میدهد بدون اینکه صفحه نمایش گوشی خود را از خواب بیدار کنند ساعت را چک کنند و ببینند آیا نوتیفیکیشینی دریافت کرده اند یا خیر.

در حال حاضر قصد نداریم وارد جزییات شویم و این قابلیت را از نظر عملی و کاربردی بین دو کمپانی مقایسه کنیم . به جای آن قصد داریم بررسی کنیم این قابلیت چه مقدار انرژی مصرف خواهد کرد، این موردی است که ارزش بررسی دارد چرا که ما هنوز در دنیایی زندگی میکنیم که باتری گوشی های هوشمند جای زیادی برای پیشرفت دارند. در مجموع روشن نگه داشتن همیشگی صفحه نمایش یک راه مسلم برای هدر دادن شارژ باتری است اما در حال حاضر هر دو کمپانی ال جی و سامسونگ ادعا میکنند قابلیت جدیدی که بر روی گوشی های خود قرار داده اند مقدار ناچیزی از انرژی را مصرف خواهد کرد. اما آیا واقعا این چنین خواهد بود؟محصول کدام یک از این دو کمپانی مصرف کمتری دارد؟ و آیا استفاده از قابلیت OAD به صرفه است؟ برای پاسخ به این سوالات، با دیجی رو همراه باشید.

در آزمایشگاه

بررسی قابلیت صفحه نمایش همواره روشن در S7 و G5اندازه گیری مقدار مصرف انرژی گوشی هوشمند کار دشواری است به همین دلیل در اختیار داشتن ابزار مناسب تفاوت بزرگی در اندازه گیری ایجاد میکند. در این آزمایش از ابزار ارزیابی قدرت Basemark استفاده خواهیم کرد. به طور خلاصه این دستگاه جریان انرژی بین شارژر و باتری گوشی زمانیکه درحالت 100% قرار دارد را ارزیابی میکند، این زمانی ست که شارژر مستقیما از دیوار کشیده شده اما همچنان به باتری اتصال دارد و در این حالت میتوانیم بدون دسترسی فیزیکی به قطعات داخلی گوشی اندازه گیری دقیقی داشته باشیم. داده ها در این آزمایش در قالب یک نمودار زیبا در صفحه نمایش کامپیوتر نمایش داده میشود.

 

نتیجه گیری شماره 1: قابلیت صفحه نمایش همواره روشن در LG G5 باتری کمتری مصرف میکند

پس از مجموعه ای از آزمایشات و اندازه گیری ها، متوجه شدیم LG G5 در زمان استفاده از این قابلیت به طور متوسط 70 میلی وات انرژی مصرف میکند. که این مصرف از میزان مصرف مدل جدید سامسونگ کمتر است، S7 در بهترین حالت 75 میلی وات انرژی مصرف میکند و در بدترین حالت تا 105 میلی وات مصرف انرژی دارد. این افزایش از 7 تا 50 درصد است.

نتیجه گیری شماره 2: در مجموع هر دو کمپانی در حالت صفحه نمایش همواره روشن، مصرف باتری کمی دارند

علیرغم تفاوت بین مصرف انرژی مدل جدید سامسونگ و مدل جدید ال جی در حالت صفحه نمایش همواره روشن، هر دوی آنها در مجموع میزان ناچیزی از انرژی را مصرف میکنند. به طور متوسط در Galaxy S7 این قابلیت در هر ساعت 0.78% از انرژی باتری را مصرف میکند و در LG G5 این مقدار معادل مصرف 0.65% از انرژی باتری در هر ساعت است.

نتیجه گیری شماره 3: بیدار کردن صفحه نمایش توسط کاربر به صرفه تر است

اگر میخواهید بهترین مقدار مصرف انرژی را از S7 یا G5 خود داشته باشید بهتر است هر وقت خواستید از ساعت با خبر شوید یا نوتیفیکشن های خود را چک کنید، صفحه نمایش گوشی را خودتان روشن کنید. سامسونگ و ال جی برآورد کرده‌اند کاربران در طی هر روز 150 بار به صفحه نمایش گوشی خود نگاه میکنند. قطعاً روشن کردن کامل صفحه نمایش حتی برای مدتی کوتاه مقداری از انرژی باتری را مصرف میکند اما استفاده از قابلیت صفحه نمایش همواره روشن این پتانسیل را دارد که چند برابر انرژی بیشتری مصرف کند. با فرض اینکه گلکسی S7 شما از صبح تا وقتی که به رختخواب میروید حدود 12 ساعت در حالت آماده به کار قرار دارد، در این حالت قابلیت صفحه نمایش همواره روشن بین 3.1 تا 4.4 برابر بیشتر از 150 بار بیدار کردن صفحه نمایش توسط خودتان، انرژی مصرف میکند. در LG G5 نیز این مقدار 2.1 برابر است. هیچ تردیدی وجود ندارد که قابلیت صفحه نمایش همواره روشن یک ویژگی مناسب است اما اگر عمر باتری برای شما مسئله مهمی به شمار میرود، روشن کردن صفحه نمایش توسط خودتان در هر روز بین 4 تا 9 درصد از شارژ باتری شما را حفظ میکند.