گوگل حجم به‌روزرسانی برنامه‌های موجود در پلی استور را کاهش می‌دهد

پلی استور گوگل

کاربران اندروید که از برنامه‌های مختلفی استفاده می‌کنند، حتماً با مقدار حجمی که باید برای به‌روزرسانی برنامه‌های خود مصرف کنند آشنا هستند. ازآنجایی‌که گوگل پلی از فایل‌های apk بالای 100 مگابایت پشتیبانی می‌کند، مصرف  بیش‌ازاندازه حجم برای برخی برنامه‌ها می‌تواند دردسرساز شود. برای کاهش حجم این به‌روزرسانی‌ها گوگل یک الگوریتم جدید به نام Bsdiff را برای پلی استور به کار گرفته است.

برای به‌روزرسانی‌های برنامه‌ها، الگوریتم Bsdiff تفاوت‌های اجزای برنامه اصلی و  به‌روزرسانی آن را آنالیز می‌کند و تنها بخش‌هایی را که مورد نیاز کاربر است در به‌روزرسانی تحویل کاربر می‌دهد. گوگل می‌گوید که با استفاده از این الگوریتم در مقایسه با الگوریتم قبلی به نام Delta توانسته حجم به‌روزرسانی‌ها را تا حجم 50 درصد کاهش دهد.

گوگل به توسعه‌دهندگان توصیه کرده که کتابخانه‌های اصلی (Native Libraries) را فشرده نکنند تا الگوریتم bsdiff بتواند کارایی بهتری در کاهش حجم به‌روزرسانی‌ها داشته باشد. این الگوریتم توانایی کار با فایل‌های apk با حجم  بیش از 2 گیگابایت را نیز داراست.

الگوریتم bsdiff

برای اطلاع‌رسانی بهتر حجم به‌روزرسانی، گوگل در بخش اطلاعات اپلیکیشن‌های خود در پلی استور بخشی به نام حجم به‌روزرسانی (Update Size) را افزوده است. این اطلاعات تنها در شرایطی به کاربر نمایش داده خواهند شد که اپلیکیشن‌ موردنظر از قبل نصب‌شده باشد.

ازآنجایی‌که این الگوریتم جدید مدتی است که کار خود را آغاز کرده، پس می‌توانید از به‌روزرسانی‌های سریع‌تر و کم‌حجم‌تر لذت ببرید.

اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد این الگوریتم و نحوه کار آن هستید، لینک‌های زیر راهنمای شما برای کسب اطلاعات بیشتر هستند.