گوگل فوتوز به لطف جادوی یادگیری ماشینی سه قابلیت جدید پیدا می‌کند

بنا به گفته‌ی گوگل، شما در حقیقت شخص مزخرفی هستید. چرا؟ چون عکس‌هایتان را به اشتراک نمی‌گذارید. در I/O 2017 گوگل بر روی سن، شرکت اعلام کرد که در حال آپلود اپلیکیشن گوگل فوتوز خود با سه قابلیت متفاوت جدید است؛ پیشنهاد برای اشتراک‌گذاری (Suggested Sharing)، مجموعه‌های اشتراک‌گذاری شده (Shared Libraries) و فوتو بوکز (Photo Books). تمام این‌ها برای این طراحی‌شده‌اند که عکس‌هایتان را با آسودگی به اشتراک بگذارید.

اولی، یعنی پیشنهاد برای اشتراک‌گذاری، از هوش مصنوعی گوگل استفاده می‌کند تا صورت‌های موجود در عکس را شناسایی کرده و شخصی را پیشنهاد کند تا عکس‌ها را با او به اشتراک بگذارید. این قابلیت در شرایطی به کار می‌آید که شما عکسی با یکی از دوستانتان می‌گیرید و به‌جای اینکه آن را فراموش کرده و ولش کنید تا در مجموعه‌ی شما بپوسد، گوگل فوتوز به شما سقلمه می‌زند تا آن را با افرادی که در عکس شناسایی کرده است به اشتراک بگذارید.

اما درحالی‌که هدف پیشنهاد برای اشتراک‌گذاری این است که انتخاب کاربر در ذهن او باقی بماند، قابلیت دوم، یعنی مجموعه‌های اشتراک‌گذاری شده، از هوش مصنوعی گوگل برای این استفاده می‌کند که کدام عکس‌ها را با چه کسی به اشتراک بگذارد. خلاصه یعنی  وقتی‌که فوتوز شخصی را در عکس شناسایی می‌کند، این برنامه به‌صورت خودکار آن عکس را با دست چینی از اشخاصی که کاربر از قبل انتخاب کرده است به اشتراک می‌گذارد. برای درک این مطلب ، آنیل سابهاروال، نایب‌رئیس گوگل فوتوز که در حال معرفی بود، تصویری از دخترش را بر روی صحنه نشان داد، عکسی از آن گرفت و گوگل فوتوز به‌صورت خودکار آن عکس را با همسرش به اشتراک گذاشت.

آخرین قابلیت، فوتو بوکز، فراتر از صفحه‌ی نمایش و به دنیای فیزیکی می‌رود. این دقیقاً شبیه به چیزی است که به نظر می‌رسد: با استفاده از یادگیری ماشینی، به‌صورت خودکار می‌توان دسته‌ای از عکس‌ها را انتخاب کرد و برای شما یک آلبوم عکس با جوهر و کاغذ واقعی سفارش داد. تعجبی نیست که این قابلیت ابتدا فقط در ایالات‌متحده در دسترس است اما گوگل قول داده که آن را به کشورهای دیگر هم گسترش دهد. این به‌روزرسانی هفته‌ی دیگر موجود خواهد بود و قیمت هر آلبوم عکس از 9.99 دلار شروع خواهد شد.

نهایتاً اینکه گوگل لنز (Google Lens) معرفی شد که این قابلیت هم به گوگل فوتوز اضافه خواهد شد. این قابلیت اساسی شناساگر اشیا است و به کاربر اطلاعات اضافی درباره‌ی اشیای موجود در عکس را نمایش می‌دهد.

تلگرام دیجی رو

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید