نگاهی به جادوی گوگل در دوربین پیکسل 2 + نمونه عکس‌ها

دوربین پیکسل 2

اولین مدل از گوشی‌های سری پیکسل، سال گذشته توسط گوگل رونمایی شد و یکی از ویژگی‌هایی که تأکید زیادی بر روی آن می‌شد، کیفیت بالای دوربین آن بود. حال پس از گذشت یک سال، نسل دوم این گوشی‌ها با نام‌های پیکسل 2 و پیکسل 2 ایکس ال معرفی شده‌اند و این طور که به نظر می‌رسد قرار است کیفیت دوربین این سری از محصولات را به سطح بالاتری ارتقاء دهند.

گوشی پیکسل 2 هنوز هم از یک دوربین تک لنزه در پشت بدنه خود بهره می‌برند، اما جالب اینجاست که گوگل با به کارگیری برخی ترفندهای نرم‌افزاری، حالت پرتره را نیز به پرچمدارهای خود اضافه کرده، بدون اینکه نیازی به لنز دوم باشد. همچنین دوربین این گوشی جدید از یک سنسور کاملاً جدید استفاده کرده و دامنه دینامیکی بهتری نیز دارد. گوگل برای به رخ کشیدن کیفیت دوربین پیکسل 2 تعدادی از عکس‌های ثبت شده به وسیله آن را منتشر کرده که واقعاً تحسین برانگیزند (عکس‌های زیر).

اما سؤال اینجاست که گوگل چگونه و با چه ترفندهایی توانسته با یک دوربین تک لنزه، به چنین کیفیتی دست پیدا کند؟

نخستین نکته در مورد جادوی دوربین پیکسل 2، قابلیت HDR+ است. این ویژگی باعث پویایی بهتر تصاویر می‌شود، به این معنی که اگر به عنوان مثال آسمان بسیار روشن و پرنور باشد، در تصویر ثبت شده از میزان درخش آن کاسته خواهد شد بدون اینکه تأثیری در جزئیات موجود در بخش‌های تاریک تصویر داشته باشد.

اما یکی دیگر از ویژگی‌های مهمی که در پیکسل 2 اضافه شده، حالت پرتره می‌باشد. با فعال کردن این حالت، گوشی به صورت هوشمندانه‌ای سوژه عکاسی را تشخیص داده و با محو و تار کردن پس زمینه، باعث برجسته‌تر شدن آن می‌شود. البته این ویژگی تنها مختص عکاسی از افراد و چهره‌ها طراحی نشده و در مورد سایر سوژه‌ها نیز می‌توان از آن استفاده کرد.

با توجه به تک لنزه بودن دوربین پیکسل 2، گوگل برای اجرای حالت پرتره از فناوری دوال پیکسل (Dual Pixel) یا پیسکل‌های دوگانه استفاده کرده است. در فناوری پیسکل‌های دوگانه همان‌طور که از نامش پیداست هر پیکسل دوربین در واقع دو پیکسل می‌باشد. از این فناوری اغلب برای افزایش سرعت فوکوس خودکار استفاده می‌شود، اما گوگل استفاده هوشمندانه دیگری کرده و از آن برای عمق بخشیدن به تصویر و تفکیک سوژه عکاسی از پس زمینه، بهره گرفته است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید