گوگل هوش مصنوعی را به گوشی‌های شما می‌آورد!

معرفی TensorFlowLite

در حال حاضر، هوش مصنوعی بر روی فضاهای ابری مستقر است، اما گوگل و دیگر شرکت‌های بزرگ تکنولوژی می‌خواهند این فناوری به طور مستقیم بر روی دستگاه‌های شما قابل اجرا نمایند. در رویداد گوگل I/O که دیروز برگزار شد، غول جستجوی اینترنتی جهان از ابتکاری جدید برای آوردن هوش مصنوعی بر روی دستگاه‌های هوشمند، پرده برداشت: یک نسخه بهینه‌سازی شده از فریم‌ورک یادگیری ماشینی گوگل به نام TensorFlowLite که برای کار بر روی موبایل تدارک دیده شده است.

TensorFlow اصلی در نوامبر سال 2015 منتشر شد و توانست به سرعت در نزد هر دو گروه محققان و توسعه دهندگان، به عنوان راهی برای ساخت ابزارهای هوش مصنوعی (AI)، به محبوبیت بالایی دست پیدا کند. از مزایای TensorFlow می‌توان به انعطاف پذیر بودن و قابل اعتماد بودن آن اشاره کرد و به علاوه، دستور العمل‌ها و راهنماهای مفصلی هم که برای آن نوشته شده، کار را برای مبتدیان بسیار ساده می‌کند. نسخه‌ای هم که به تازگی تحت عنوان TensorFlowLite معرفی شده، بر اساس همان نسخه اصلی طراحی شده و به کاربران کمک می‌کند تا الگوریتم‌های یادگیری ماشین خود را برای کار بر روی دستگاه‌ها نیز مهیا کنند.

گوگل همچنین اعلام کرده که در آینده یک API برای کارایی بهتر یادگیری ماشین با تراشه‌های موبایلی، ارائه خواهد کرد و این خود نشانه‌ای روشن از این موضوع است که گوگل فکر می‌کند گوشی‌های هوشمند آینده مجهز به تراشه‌های بهینه شده برای هوش مصنوعی، خواهند بود.

فریم‌ورک TensorFlowLite

اما سؤال اینجاست که مزیت اجرای مستقیم هوش مصنوعی بر روی دستگاه‌هایی مانند گوشی هوشمند، چیست؟ به صورت ساده می‌توان گفت با عملی شدن این ایده، برنامه‌های یادگیری ماشینی که مستقیماً بر روی گوشی اجرا می‌شوند، بسیار سریع‌تر و خصوصی‌تر (داده‌ها هرگز دستگاه شما را ترک نخواهند کرد) خواهند بود و نیاز به اتصال اینترنت نیز نخواهند داشت. تمامی این‌ها کمک خواهد کرد تا کاربران رضایت بیشتری از کار با دستگاه خود داشته باشند که این مسئله هم به نفع مشتریان و هم به نفع خود گوگل خواهد بود.

دیگر شرکت‌های فناوری نیز در حال تلاش برای عملی کردن چنین ایده‌ای هستند. فیسبوک نسخه‌ای اختصاصی از TensorFlowLite را در اختیار دارد که با نام Caffe2Go شناخته می‌شود و در نوامبر سال گذشته معرفی شده بود. این فریم‌ورک به فیسبوک امکان ایجاد شبکه‌ای از فیلترهای هنری را می‌دهد که بر روی تلفن کاربران کار می‌کنند و در سریع‌ترین زمان ممکن، جلوه‌ای هنری به عکس‌ها و فیلم‌ها می‌دهند. TensorFlowLite مطمئناً می‌تواند به گوگل کمک کند تا کارکردهای بسیار جالب‌تری را به دستگاه‌هایی که همه روزه در حال استفاده از آن‌ها هستیم، اضافه کند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید