احتمال بازگشت گوگل به چین!!

احتمال بازگشت گوگل به چین!!

هفت سال پیش گوگل در کشور پهناور چین فیلتر شد ولی به نظر می‌رسد امکان دوباره استفاده از محصولات این کمپانی فراهم شده باشد. یکی از قضات رسمی چینی اعلام کرد که گوگل اسکولار (موتور جستجوگر مقالات علمی و آکادمیک) در اولویت‌های اول رفع فیلترینگ این کشور است. گوگل و تمام سرویس‌های آن شامل جیمیل و گوگل مپس در چین فیلتر هستند و کاربران چینی برای دسترسی به سرویس‌های گوگل باید از VPN استفاده کنند.

بنا به گزارش مجله خبری The South China Morning Post این اقدام باعث رشد و پیشرفت محیط آکادمیک در این کشور می‌شود. از سوی دیگر لیو بینجی «عضو مجلس چین و سرپرست ارشد و رسمی بخش سانسور و فیلترینگ» اعلام کرد که به زودی دسترسی به گوگل اسکولار برای بخش آکادمیک چین فراهم می‌شود. لیو خاطر نشان کرد که تمرکز دولت چین برای بدست آوردن و تعویض کردن علم و فرهنگ به جای خبر، اطلاعات یا سیاست است. این مجله خبری اعلام کرده که دولت چین به دنبال ارتقا دادن رتبه‌بندی دانشگاه‌های این کشور در سطح جهانی است و به همین دلیل باید فضای آنلاین را باید بدون هیچ محدودیتی باز بگذارد.

به علاوه احتمال رفع فیلتر دیگر سرویس‌های گوگل در این کشور نیز امکان‌پذیر است، برای مثال ماه پیش شایعاتی برای بازگشت گوگل پلی اندرویدی با همکاری Netease (دومین کمپانی بزرگ بازی در چین) منتشر شده بود. در سال 2010 میلادی کمپانی‌های آمریکا با شناسایی حملات سایبری که تحت حمایت دولت چین بود، شروع به ترک سرویس‌دهی و خدمات به مردم این کشور کردند. چهار سال پس از ترک گوگل از سرویس‌دهی به دولت چین، در سال 2014 میلادی مذاکرات برای بازگشت گوگل به چین شروع شده است. در هفت سال گذشته بسیاری از کمپانی‌های کوچک و بزرگ چینی برای متصل بودن با دیگر کشورهای دنیا به هنگ‌کنگ کوچ کردند و حالا شاید روزنه‌ امید برای بازگشت آن‌ها به کشور باشد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید