سه شنبه 25 مهر 1396

گوگل قصد دارد با Progressive Web Apps فاصله بین وب سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها را کمتر کند

وب سایت‌های برنامه مانند

با انتشار آخرین نسخه بتای مرورگر کروم برای اندروید، گوگل به وب سایت‌های برنامه مانندی که با نام برنامه‌های وب پیشرو” (Progressive Web Apps) شناخته می‌شوند، اهمیت بالاتری قائل شده است. اگر شما یک وب سایت مانند Flipkart Lite را در آخرین نسخه بتای کروم در اندروید، فراخوانی کنید، گزینه‌ای با عنوان “افزودن به صفحه خانه” مشاهده خواهید کرد که با کلیک بر روی آن، وب سایت مذکور مانند یک اپلیکشین در صفحه خانه و منوی برنامه‌ها ظاهر خواهد شد. به علاوه، برای کنترل اعلان‌های مربوط به این وب سایت‌ها نیز به جای تنظیمات کروم، می‌توانید همانند سایر اپلیکیشن‌ها، از بخش اعلان‌‌ها اقدام نمایید.

این طور که گوگل توضیح داده، “Progressive Web Apps” از آخرین ویرایش HTML و برخی ویژگی‌های وب، برای سریع، جذاب و قابل اعتماد کردن سایت‌ها استفاده می‌کنند. برای انجام این کار، آن‌ها از توابعی به نام “Service Workers” بهره می‌گیرند تا با انتقال منابع کلیدی سایت به حافظه کش، سرعت بیشتری به بارگذاری نرم افزار داده و حتی اگر گوشی به اینترنت متصل نباشد نیز کار کنند. به کمک این ویژگی جدید، سایت‌ها بسیار شبیه به برنامه‌های متداول نصب شده بر روی گوشی شده و تجربه جالبی را برای کاربر به ارمغان خواهند آورد.

برنامه‌های وب پیشرواما در این بین تعهدی که توسعه دهندگان نیاز دارند، باعث شده تا برنامه‌های وب پیشرو به طور گسترده مورد اقبال واقع نشوند. این برنامه‌ها نباید با برنامه‌های آنی که اجازه اجرای یک برنامه واقعی (نه یک سایت) را تنها از طریق یک لینک و بدون نیاز به دانلود آن، مهیا می‌کنند، اشتباه گرفته شود. با این حال، در هر دو مورد، هدف گوگل ارائه راه‌های جدید برای دستیابی به برنامه‌های بدون نیاز به دانلود، می‌باشد.

برنامه‌های پیشرو وب در تنظیمات اندروید نیز ظاهر خواهند شد، و اجازه خواهند داد تا کاربر برخی مفاهیم آن‌ها را به دلخواه خود تغییر دهد. به عنوان مثال، می‌توان تعیین کرد که با کلیک بر روی آدرس یک وب سایت خاص، اجرا شوند. از دیگر ویژگی‌های جدید اضافه شده در آخرین نسخه بتای کروم می‌توان به پشتیبانی از “CSS Grid Layout” که به توسعه دهندگان گزینه‌های بیشتری برای طراحی وب سایت و راه‌های جدیدی برای نمایش نام هنرمند، آثار هنری و عنوان آهنگ در صفحه قفل پخش کننده چند رسانه‌ای دستگاه، ارائه می‌کند.

آخرین نسخه بتای مرورگر کروم (نسخه 57.0) را می‌توانید با مراجعه به این آدرس از گوگل پلی دانلود نمایید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید