اندروید N رابط کاربری ویندوز را به گوشی‌ها می‌آورد!

اندروید N رابط کاربری ویندوز را به گوشی‌ها می‌آورد!

همانطور که همه‌ی اندروید دوستان در فضای وب می‌دانند، کمپانی گوگل اخیرا نسخه پیش نمایشی از ورژن جدید اندروید را برای کاربران و به خصوص توسعه‌دهندگان منتشر کرده است؛ در روز های قبل طی مقاله‌ای به بررسی قابلیت های جدید و مخفی این نسخه از اندورید پرداختیم. از جمله تغییرات کلیدی این نسخه می‌توان به منوی نوتیفیکیشن متفاوت، دسته بندی هوشمند هشدارهای این منو، فهرست تنظیمات سریع جدید، حالت شب و… اشاره کرد.

حالا طبق بررسی های بیشتری که بر نسخه پیش نمایش اندروید N صورت گرفته، قابلیتی جدید و پیشرفته چند پنجره‌ای در آن دیده می‌شود. این خبر در یکی از اسناد اخیر خود گوگل ذکر شده است و از این رابط کاربری جدید به عنوان حالت آزاد و Freeform یاد کرده است که در واقع نمایش دو بعد همان حالت تقسیم صفحه و مولتی تسک می‌باشد. در قابلیت تقسیم صفحه کاربر می تواند همزمان دو اپلیکیشن در صفحه اجرا کرده و به هر یک از آن‌ها پهنای مختلفی اختصاص دهد. با این حال کاربران اندروید N امکان تخصیص پهنا و همچنین عمق برای اپلیکیشن‌ها را در اختیار خواهند داشت.

با هم متن سند – احتمالا لو رفته – گوگل را می خوانیم:

سازندگان دستگاه هایی با صفحات نمایش بزرگ‌تر می‌توانند از حالت آزاد و Freeform بهره ببرند تا کاربر بتواند برای هر فعالیت سایز و اهمیت متفاوتی قائل شود. اگر سازنده این قابلیت را فعال کند، دستگاه علاوه بر قابلیت مولتی تسک و تقسیم صفحه، شامل بخش Freform مطابق با تجربه‌ی ویندوزی خواهد بود.

با این که در حال حاضر هنوز نمی‌توانیم از ویژگی‌ها و نحوه عملکرد این قابلیت جدید حرف بزنیم اما می‌توان حالتی مشابه با تجربه ویندوزی در رایانه را تصور کرد که مدت هاست از ارائه آن می‌گذرد.

نیاز نیست به اکوسیستم قدیمی اندروید فکر کنیم؛ شرکت سامسونگ از سال 2014 قابلیت مولتی ویندوز یا همان چند پنجره‌ای را در نسخه ویرایش شده اندروید خود ارائه کرده است. قابلیت مشابه نیز در سیستم عامل Jide’s Remix مشاهده می‌شود.

در سند دستورالعملی برای توسعه دهندگان اندروید N، گوگل نحوه پشتیبانی از هر دو حالت مولتی تسک و فریفورم را به کاربران می‌آموزد؛ حالاتی که از هر دو با نام مولتی ویندوز یاد شده است. همچنین لازم به ذکر است که توسعه‌دهندگان می‌توانند از هر دو حالت به صورت همزمان استفاده کنند و یا به کلی آن‌ها را نادیده بگیرند. هنگامی که کاربر اپلیکیشنی بدون پشتیبانی از این قابلیت‌ها را باز می‌کند، آن برنامه به صورت تمام صفحه نمایش داده خواهد شد.

دلیل کشف نشدن این قابلیت جدید در مقالات قبلی مربوط به اندروید N، عدم حضور آن در نسخه پیش نمایش است. این حالت به گفته سند مربوطه گوگل در حالت آزمایشی خود قرار دارد؛ یعنی حتی اگر هم به نسخه‌های بعدی پیش نمایش راه یابد، دلیلی برای مشاهده آن در نسخه نهایی وجود ندارد. سال گذشته نیز در نسخه پیش نمایش اندروید M قابلیت تقسیم صفحه رونمایی شد اما در نهایت معرفی نهایی آن به آینده موکول گردید.

از آن جایی که این قابلیت جدید تنها در دستگاه‌های بزرگ کاربرد مناسب دارد، خبر مربوط به ادغام دو سیستم عامل اندروید و کروم توسط گوگل نیز تا حدودی قابل باور خواهد بود و علاقه مندان واقعی سیستم عامل اندروید به زودی با تغییرات گسترده‌ای روبرو می شوند.

حال نظر شما پیرامون این خبر چیست؟ آیا از قابلیت جدید که تجربه کاربری مشابه ویندوز را دارد استقبال می کنید؟