انتشار VLC Media Player برای سیستم عامل گوگل کروم

انتشار VLC Media Player برای سیستم عامل گوگل کروم

سرانجام مدیاپلیر محبوب و قدرتمند VLC بر روی لپ تاپ‌هایی که از سیستم عامل گوگل کروم استفاده می‌کنند در دسترس قرار گرفت. به گفته ی سازندگان، این برنامه رایگان نسخه‌ای رونوشته شده از ورژن اندرویدی VLC Media Player است و از هم اکنون می توانید آن را از طریق فروشگاه وب کروم دریافت نمایید.

VLC کروم بسیار شبیه به نسخه‌های موجود در سایر پلتفرم ها است و از طیف وسیعی از فرمت های صوتی و تصویری همچون MKV ، فایل ISO دی وی دی ها، FLAC و بسیاری از فرمت های رایجی که روزانه با آنها برخورد می کنیم پشتیبانی می کند. علاوه بر این VLC سیستم عامل کروم، قابلیت افزودن زیرنویس با امکان تشخیص خودکار و همچنین استفاده از استریم های محلی یا موجود در اینترنت را دارا می باشد.

یکی از توسعه دهندگان پروژه ی VLC به نام JB Kempf اشاره می کند که ساخت نسخه ای از این مدیاپلیر برای سیستم عامل کروم به هیچ وجه آسان نبود. زیرا که این برنامه اکثراً با استفاده از کدهای C و C++ برنامه نویسی شده، در حالیکه سیستم عامل گوگل کروم بر پایه سیستم جاوا اسکریپت و سایر زبان های تحت وب ساخته شده است. اما از آنجایی که گوگل در اوایل سال جاری تصمیم گرفت از اجرای اپلیکیشن های اندرویدی در سیستم عامل خود یعنی کروم پشتیبانی کند، این قابلیت به وجود آمد که برنامه های اندرویدی را به آن انتقال دهیم. همچنین در سال گذشته گوگل قابلیت پخش آفلاین مدیا را به کروم بوک های خود اضافه کرد

وی در بلاگ خود چنین می گوید: “پیش از اینکه ARC منتشر شود تنها راه حل برای سیستم عامل کروم را چنین دیدیم که باید از PPAPI، NaCL و جاوا اسکریپت استفاده کنیم. اما برای این کار لازم بود که یک اینترفیس جدید را بصورت کامل در جاوا اسکریپت بازنویسی کنیم و این کار میتوانست برای پایگاه داده‌ی ما مشکل ساز باشد.”

Kempf همچنین اضافه می کند که : “آن کار ممکن بود ماه ها وقت صرف کند بنابراین راه حل ARC برایمان یک موهبت بود که به ما کمک کرد تا بیش از 95 درصد از همان کدهای اندرویدی را استفاده کنیم و در ماه آخر نیز به بهینه سازی بپردازیم (برخی از آن قابلیت ها هنوز انتشار نیافته اند)”

او همچنین می گوید که این کلاینت بر روی Chromebook Pixel و HP Chromebook 14 که دو کروم بوک محبوب هستند تست شده و بصورت کامل اجرا می شود. همچنین از آنجایی که این برنامه بر روی Asus Chromebit بصورت کامل تست نشده نمی توان نظر قطعی داد که مدیا پلیر VLC به خوبی بر روی سیستم عامل گوگل کروم اجرا می شود یا خیر.