پروژه بالن های اینترنت گوگل یک طرح دزدی است!

بالن اینترنت گوگل

پروژه گوگل به نام Loon قرار است دسترسی به اینترنت، به‌وسیله یک بالن بزرگ شناور در هوا را برای کل جهان ممکن کند. این ایده به نظر خیلی بکر و دست‌نخورده می‌آید. اما خبرها حاکی از آن است که این کمپانی پرآوازه یعنی گوگل، این طرح را از یک کمپانی دیگر قرض گرفته است.
بالن اینترنت گوگل

کمپانی Space Data در همین هفته یک شکایت‌نامه علیه گوگل تنظیم کرده است. در این شکایت‌نامه یک جفت پتنت (حق اختراع) که شباهت بسیاری به بالن‌های گوگل دارد دیده می‌شود. حق اختراع این پتنت ها ۱۰ سال پیش‌گرفته شده است. تاریخ اولین پتنت به سال ۱۹۹۹ میلادی برمی‌گردد. جزئیات این پتنت مربوط به یک بالن Wi-Fi را شامل می‌شود. اما پتنت دومی تنها چند سال بعد و آن‌هم در سال ۲۰۰۱ در این شرکت رونمایی می‌شود.

بالن اینترنت گوگل

البته پروژه Loon گوگل نیز دارای حق اختراع نیز است. اما آن‌ها به پروژه مشابه Space Data اشاره‌ای نکرده‌اند.  البته به نظر نمی‌رسد که این شرکت فناوری کوچک مجوز این پتنت خود را به شرکت دیگری فروخته باشد.

بالن اینترنت گوگل

شرکت Space Data مستقر در آریزونا در حال حاضر دو محصول به نام‌های SkySat و SkySite را به مشتریان که بسیار شبیه به پروژه Loon گوگل است، به مشتریان ارائه می‌دهد.  البته شایان‌ذکر است که استفاده از این دو محصول در مناطقی همچون آلاسکا و بندر مکزیکوسیتی نیاز به مجوز FCC (Federal Communications Commission، کمیسیون ارتباطات فدرال)  دارد.

بالن اینترنت گوگل

اما ای قضیه زمانی بدتر می‌شود که بدانید گوگل قبل از شروع پروژه   Loon از پروژه شرکت Space Data  آگاه بوده است. درواقع مؤسسان بزرگ‌ترین موتور جستجوی دنیا در سال ۲۰۰۸ از این شرکت کوچک بازدید کرده بودند و طبق گزارش قراردادی را با این شرکت امضا کرده بودند. حال Space Data ادعا می‌کند که گوگل این قرارداد قانونی را زیر پا گذاشته است.

وقتی سایت The Verge  از گوگل درباره این موضوع سؤال کرد، آنها از اظهارنظر خودداری کردند. اما به نظر می‌رسد این اتفاقات در سرعت روند پیشرفت بالن‌های اینترنتی تغییری ایجاد نمی‌کند.  حداقل به نظر می‌رسد در دادگاه گوگل مجبور به پرداخت حق این طرح به شرکت Space data  شود.