مقایسه کیفیت دوربین گوشی‌های رده بالا و مقرون به صرفه؛ چقدر با هم فرق دارند؟

نوکیا 6 و آیفون 8 پلاس

گوشی‌های هوشمند این روزها دارای دوربین‌های بسیار باکیفیتی هستند. حداقل در روی کاغذ که اینگونه است و مشخصات سخت‌افزاری دوربین اغلب پرچمدارهای کنونی اصلاً قابل مقایسه با محصولات چند سال پیش نیست. با این حال همه شما می‌دانید که کیفیت دوربین همه گوشی‌ها با هم برابر نیست و برخی از آن‌ها عملکرد به مراتب بهتری دارند. از همین رو همواره شاهد انجام مقایسه‌هایی بین دوربین‌های دو یا چند گوشی هوشمند هستیم که پیش از این در وب سایت دیجی رو نیز چندین مورد از آن‌ها را منتشر کرده‌ایم. اما در مطلب پیش رو کمی متفاوت‌تر به این قضیه نگاه کرده‌ایم. بدین صورت که می‌خواهیم با انجام یک مقایسه عملی، تفاوت موجود بین کیفیت دوربین یک گوشی پرچمدار رده بالا را با یک گوشی هوشمند مقرون به صرفه بسنجیم. پس در ادامه حتماً با ما همراه باشید.

در بین گوشی‌های رده بالا به سراغ محصولی رفته‌ایم که دارای یکی از بهترین لنزهای دوربین در بین گوشی‌های هوشمند می‌باشد: آیفون 8 پلاس اپل با قیمت تقریبی 800 دلار. اما در طرف دیگر نوکیا 6 را انتخاب کردیم که یک گوشی مقرون به صرفه بوده و تنها 230 دلار قیمت دارد. یعنی با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت با هزینه خرید آیفون 8 پلاس، تقریباً می‌توان 4 گوشی نوکیا 6 خرید!

اما هنگامی که شروع به عکس گرفتن با این گوشی‌ها کردیم، قیمت آن‌ها دیگر مهم نبود، بلکه همه توجه ما به کیفیتی بود که در عکس‌ها ارائه می‌کردند. مطمئناً یک تصویر خوب می‌تواند لحظات ما را به یک خاطره خوب (یا شاید هم بد) پیوند بزند و حتی در برخی تحقیقات مشخص شده خاطراتی که در قالب عکس ثبت شده باشند، بیشتر و بهتر به خاطر آورده می‌شوند. با این مقدمه اجازه دهید ببینیم یک گوشی رده بالا مانند آیفون 8 پلاس در زمینه عکس‌برداری چقدر با محصولی میان رده مانند نوکیا 6 تفاوت دارد.

توجه: به جهت بارگذاری سریع‌تر، ابعاد تمام تصاویری که به صورت اسلاید در پایین قرار گرفته‌اند، کاهش یافته است. همچنین تمام تصاویر در حالت تنظیمات خودکار، از جمله HDR خودکار، ثبت شده‌اند. ذکر این نکته نیز ضروری است که با وجود اهمیت بالای میزان جزئیات ثبت شده در عکس، برخی فاکتورهای دیگر مانند دامنه پویایی و دامنه رنگ، می‌توانند نقش بسیار پررنگی در زیبا جلوه نمودن تصویر داشته باشند. پس شمار مگاپیکسل‌های عکس و جزئیات موجود در آن، تنها معیار مقایسه عکس‌ها نخواهد بود. البته در نهایت این شما هستید که انتخاب می‌کنید و قرار نیست نتیجه‌گیری کلی در مورد این مقایسه انجام شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید