ابررایانه ساخت چین از آمریکا پیشی گرفت

ابررایانه ساخت چین

دنیای محاسبات رایانه‌ای، قهرمان جدیدی از چین دارد و برخلاف سال‌های گذشته، این ابررایانه وابستگی به شرکت‌های فناوری غربی ندارد. همچنین توانسته رقبای آمریکایی خود را پشت سر بگذارد. سایت Top500(منتشرکننده اخبار ابررایانه دنیا) تشریح کرد که ابررایانه Sunway TaihuLight، توسط ۹۰۹۶۰ گره پردازشی (پردازنده ۲۶۰ هسته‌ای ShenWei ) پرسرعت‌ترین ابررایانه دنیا است. این ابررایانه باقدرت پردازشی ۹۳ پتافلات، سه برابر ابررایانه Tianhe-2 باقدرت پردازشی ۳۳.۸۵ پتافلاپ قدرت پردازش دارد.

این ابررایانه از یک فرمت جدید برای اتصال گره‌های پردازشی استفاده می‌کند و از یک نوع سیستم‌عامل لینوکس سفارشی‌سازی شده، برای رابط نرم‌افزاری استفاده می‌کند. تکنولوژی مورداستفاده آن‌چنان هم عجیب‌وغریب نیست (اتصالات از نوع PCI می‌باشد) و برای رسیدن به‌سرعتی فوق العاده الزامی نیست. ازلحاظ مصرف برق نیز بسیار با مصرف ۱۵٫۳ مگاوات، به‌صرفه‌تر از Tianhe-2 است.

شاید کمی خنده‌دار به نظر برسد! طبق گفته سایت Top500، ممکن است که تحریم‌های آمریکا شانس رسیدن ابررایانه TaihuLight، به صدر لیست ابررایانه‌ها را بیشتر کرده است. بسیاری انتظار استفاده Tianhe-2 از پردازنده‌های Xeon Phi و رسیدن به‌قدرت پردازش ۱۰۰ پتافلاپ را داشتند، اما محدودیت‌های معاملات بین المللی، سد راه شد. به نظر می‌رسد این تحریم‌ها سبب شده که چین، پردازنده‌های ساخت خود را بسازد.