چگونه طراحی متریال را به بخش دانلود های کروم بیاوریم؟

مرورگر Chrome Dev

متریال دیزاین چند سال پیش توسط مایکروسافت و در ویندوز 8 رونمایی شد و گوگل پس از آن شدیدا به طراحی تخت و مدرن علاقه مند گشت؛ تا حدی که نسخه بعدی سیستم عامل اندروید، آب نبات چوبی 5.0، با تغییرات گرافیکی چشمگیری همراه شد. حالا نیز متریال دیزاین در اندروید مارشملو و N بهبود یافته است و تمامی اپلیکیشن های گوگل نیز از این استاندارد پیروی می کنند.

گوگل همچنان در حال رساندن محصولات خود به استاندارد متریال دیزاین است. مرورگر کروم نیز به زودی چنین به روز رسانی را دریافت خواهد کرد، چرا که در آخرین نسخه خود بخش دانلود ها – Downlods – با ظاهر متریال بازسازی شده است. به نظر می‌رسد طراحی متریال این بخش در نسخه 49 کروم در دسکتاپ نهایی شود، چرا که هم اکنون به صورت پیش فرض در مرورگر کاربران قرار ندارد. اما اگر می‌خواهید زودتر این بخش متریال شده را در مرورگر خود مشاهده کنید، با دیجی رو همراه باشید.

جهت فعال سازی طراحی متریال بخش دانلودها ( Chrome://downloads) باید یک گزینه از بخش پرچم‌های کروم فعال شود. بدین منظور در نوار آدرس مرورگر خود عبارت Chrome://Flags را تایپ کرده و به دنبال این مورد بگردید: Enable Material design downloads.

کافیست این گزینه را فعال نمایید و بخش متریال شده دانلودها در اختیارتان قرار گیرد. طراحی این منوی جدید، شباهت زیادی به استاندارد طراحی سیستم عامل اندروید دارد و همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، جلوه زیباتری را نیز به آن بخشیده است. نوار بالایی منو به رنگ خاکستری اشباع شده در آمده و دکمه کناری آن دو گزینه پاک سازی همه (Clear All) و باز کردن پوشه دانلود (Open downloads Folder) را در اختیار کاربر قرار می دهد.

chrome-material-design-download

در صورتی که نسخه آزمایشی کروم 49 را نصب کرده‌اید و می‌خواهید همان ظاهر قدیمی بخش دانلود ها را در اختیار داشته باشید، به همان مسیر رفته و گزینه مربوطه را غیر فعال کنید. توجه داشته باشید، فعال/غیر فعال شدن این حالت پس از ریستارت مرورگر اعمال می‌شود.

خوشبختانه منوی جدید و بهبود یافته دانلودها، هیچ قابلیت خاصی را کم و زیاد نکرده است. امکان جست و جو بین فایل‌های دانلود شده وجود دارد، می‌توان پوشه فایل‌ها را مستقیما باز کرد، موارد را از لیست حذف نمود، همه موارد را یکجا پاک کرد و… این صفحه عملکرد خوبی داشته و فضای پس زمینه دیگر سفید و روشن نیست و چشمان را اذیت نمی‌کند. لازم به ذکر است که هنوز گزینه‌ای جهت تغییر رنگ هدر این بخش تعبیه نشده است و باید با آن کنار بیایید.