آموزش فعال کردن تاریخچه مرورگر کروم در حالت ناشناس

تنها مزیت استفاده از حالت ناشناس مرورگر کروم (Chrome Incognito mode) این است که شما در هنگام استفاده هیچ ردپایی را به‌جا نخواهید گذاشت. حتی زمانی که شما از این حالت برای احتیاط بیشتر استفاده می‌کنید، نیاز دارید تا تاریخچه مرورگر را به مدت کوتاهی در اختیار داشته باشید.

یکی روش این است که شما تمامی تب‌های مرورگر را باز نگه‌دارید که ایده زیاد جالبی به نظر نمی‌رسد. ایده دیگر استفاده از افزونه Off The Record History  است. هنگامی‌که این افزونه فعال باشد، تاریخچه‌ای از مرورگر شمارا در حالت ناشناس ذخیره می‌کند.

اما نکته کلیدی اینجاست که این افزونه تنها تاریخچه حالت ناشناس کروم را ذخیره می‌کند و زمانی که شما تب‌ها را می‌بندید، تمامی تاریخچه سایت‌های مشاهده‌شده ذخیره می‌شود. همچنین شما می‌توانید این تاریخچه‌ها را به‌صورت دستی پاک‌کنید.

پس از نصب این افزونه عبارت chrome://extension را در بخش نوار آدرس مرورگر خود تایپ کرده و به دنبال افزونه Off The Record History بگردید.

افزونه Incognito mode

سپس تیک Allow in incognito را برای آن فعال کنید. با فعال کردن این گزینه اخطاری مبنی بر اینکه این افزونه به اطلاعات تاریخچه مرورگر شما دسترسی دارد، مواجه می‌شوید. نگران این اخطار نباشید چون به‌راحتی می‌توانید این تاریخچه را در افزونه با خیال راحت پاک‌کنید.

اکنون حالت ناشناس مرورگر خود را فعال کنید و سپس بعد از کمی وب‌گردی تب‌هایی را که در حالت ناشناس بازکرده‌اید ببندید. اگر به دنبال سایت‌های مرور شده خود در حالت ناشناس نیز هستید با کلیک بر روی آیکون این افزونه می توانید آن‌ها را مشاهده کنید. در پنجره بازشده تنها بخش کوچکی از تاریخچه مرورگر نمایش داده می‌شود. با کلیک بر روی Full history می‌توانید تمامی تاریخچه را مشاهده بفرمایید.

افزونه Incognito mode

اگر خواهان پاک کردن تاریخچه هستید، تنها کافی است بر روی آیکون افزونه کلیک کنید و پس از باز شدن پنجره‌ی کوچکی بر روی آیکون سطل اشغال کلیک کنید.

اگر از این افزونه تنها در بعضی مواقع استفاده می‌کنید می‌توانید آن را در بخش chrome://extension تنها با برداشتن تیک Enabled غیرفعال کنید. شاید شما همیشه نیاز به نگه‌داشتن تاریخچه مرورگر خود در حالت ناشناس نباشید، اما ممکن است در هنگام نیاز راهگشا باشد.