آپدیت‌های بلاتکلیف ویندوز 10 در هنگام خاموش شدن را دور بزنید

دور زدن آپدیت‌های بلاتکلیف ویندوز 10 در هنگام خاموش شدن

این روز ها با توجه به این که ویندوز 10 تازه از راه رسیده، بازار آموزش و ترفند های آن در وب‌سایت‌های مختلف بسیار داغ است. کاربران معمولا با برخی قابلیت‌های جدید ویندوز 10 آشنایی ندارند و به دنبال یادگیری آن‌ها هستند. برخی نیز می‌خواهند بعضی از این قابلیت‌ها را غیر فعال نمایند.

علاقه شدید ویندوز های مایکروسافت به دریافت و نصب به‌روز رسانی‌های جدید از ویندوز 8 شروع شد و به مزاق بیشتر کاربران آنچنان خوش نیامد؛ به خصوص آن‌هایی که محدودیت حجمی اینترنت دارند. متاسفانه زمان‌هایی که می خواهید به سرعت رایانه خود را خاموش کنید و ناگهان صفحه آپدیت‌های بلاتکلیف باز می‌شود، با مشکل نسبتا آزاردهنده ای روبرو خواهید شد.

به عنوان مثال در حال استفاده از لپ تاپ هستید و شارژ آن به 1 درصد رسیده است و شارژر دستگاه در دسترس نیست. اگر به صورت معمولی سیستم را خاموش کنید، ممکن است مجبور شوید مراحل نسبتا طولانی آپدیت را پشت سر بگذارید؛ آن هم با باتری 1 درصد و در شرایطی که ممکن است لپ تاپ هر لحظه خاموش شود و این نوع خاموش شدن برای سلامت لپ تاپ اصلا پیشنهاد نمی‌شود.

 

خوشبختانه یک راه برای رد کردن صفحه به‌روز رسانی‌های بلاتکلیف و خاموش کردن سریع سیستم وجود دارد. در این راه حتی به اپلیکیشن های بیرونی نیاز ندارید و تنها کاری که باید بکنید باز کردن منوی فرمان و تایپ عبارت زیر می‌باشد:خاموش کردن سریع ویندوز 10

shutdown -s -f -t 00

پارامتر های این عبارت نیز کاملا مشخص هستند؛ s- به معنی شات دان یا خاموش کردن، f- به معنی بسته شدن همه برنامه‌ها (Force Close) و t- 00 به معنای تاخیر صفر ثانیه‌ای در خاموش شدن (فوری). این فرمان در ویندوز ایکس پی و تمامی ویندوز های بعدی کار می‌کند.

توجه داشته باشید که جهت باز کردن منوی فرمان یا همان Command Prompt، باید بخش ران را با فشار دکمه ویندوز و R از روی صفحه‌کلید باز کرده و عبارت cmd را در آن وارد نمایید و یک اینتر  بزنید تا به بخش مورد نظر منتقل شوید. همچنین لازم به ذکر است که با این که با روش فوق، صفحه آپدیت‌های بلاتکلیف را رد می‌کنید، اما این به روز رسانی‌ها در دفعات بعد که سیستم را روشن می‌کنید دانلود و نصب خواهند شد و کاربران ویندوز 10 در این زمینه هیچ اختیاری ندارد.

امیدواریم از این آموزش نهایت بهره را برده باشید.