هواوی با ساخت سیستم عامل موبایلی به جنگ اندروید می‌رود

طی سالیان اخیر ما شاهد آن بودیم که برندهای چینی برای گوشی‌های هوشمند تولیدی اندرویدی خود سیستم عامل اختصاصی را طراحی می‌کنند. شاید از مهم‌ترین آن‌ها بتوان به OxygenOS و HydrogenOS گوشی‌های وان پلاس، Flyme OS گوشی‌های میزو و MIUI گوشی‌های هوشمند شیائومی اشاره کرد. حال به نظر می‌رسد کمپانی هواوی که خود نیز با طراحی سیستم عامل سفارشی مبتنی بر اندروید EMUI است، قصد دارد پا را فراتر از شرایط کنونی گذاشته و این سیستم عامل موبایلی را بیش از پیش گسترش دهد. یکی از دلایلی که این ادعا را ثابت می‌کند، همکاری بوده که بین گوگل و هواوی شکل گرفته است.

بر اساس این گزارش ظاهراً هواوی به جهت شباهت زیادی که بین رابط کاربری EMUI و سیستم عامل آی او اس اپل وجود دارد مورد انتقاد بسیاری از تحلیلگران قرار گرفته است. حال آن‌ها قصد دارند تا با بهبود تمامی جوانب این سیستم عامل، نسخه‌ی قدرتمندتری را برای دستگاه‌های خود عرضه کنند که کاملاً جداگانه از هر سیستم عامل دیگری مبتنی بر خود باشد. جالب اینجاست که در این بین هواوی یکی از طراحان سابق کمپانی اپل را نیز به استخدام خود درآورده است. ما قبلاً هم شاهد آن بودیم که سامسونگ سیستم عامل اختصاصی خود را به تام تایزن در دستگاه‌های خود مورد استفاده قرار داد.

Androidpit-Huawei-P9-Hands-on-LONDON-emui-w782

از آنجایی که ترس توقف حمایت گوگل از دستگاه‌های شخص ثالث در آینده‌ای دور همچنان در بین تولیدکنندگان وجود دارد، هواوی قصد دارد تا با ساخت سیستم عامل موبایلی شخصی خود، هرگونه ابهامی را عملاً از بین ببرد. بر اساس این گزارش، گروهی از توسعه دهندگان هواوی در اسکاندیناوی مشغول کار بر روی این سیستم عامل موبایلی هستند. در حال حاضر هیچ اطلاعات مشخصی از این سیستم عامل به بیرون درز پیدا نکرده است تا همچنان هواوی ما را کنجکاو نگاه دارد.

باید صبر کرد و دید که آیا سیستم عامل هواوی می‌تواند توان رقابت با سیستم عامل‌های موبایلی قدرتمندی همچون اندروید و آی او اس را داشته باشد؛ و یا آنکه همانند ویندوز موبایل با کمی و کاستی‌های زیادی روبه‌رو خواهد بود!