سرانجام آی او اس 10 به کاربران اجازه حذف اپلیکیشن های اپل را می‌دهد

حذف اپلیکیشن های اپل در ios 10

آیا برای شما هم تا به حال این جای سؤال بوده است که چرا نمی‌توانیم در پلتفرم آی او اس برنامه‌های استوک و اپلیکیشن های اپل را حذف کنیم؟ چه تعداد از ما روزانه از اپلیکیشن‌هایی نظیر Find Friends و یا Compass موجود در این پلتفرم استفاده می‌کنیم؟ به نظر می‌رسد که اپل کاربران را مجبور کرده تا همواره این اپلیکیشن‌ها را به‌صورت نصب شده بر روی تلفن هوشمند خود نگاه دارند.

هرچند که تنها راهکار حذف این اپلیکیشن‌ها تنها پنهان کردن آن‌ها است؛ اما اپل در آی او اس 10 به کاربران خود این اجازه را خواهد داد تا این اپلیکیشن های اپل را به‌صورت کامل حذف کنند. اگر شما جزو توسعه دهندگان اپل باشید، هم اکنون با دریافت نسخه عمومی توسعه دهندگان آی او اس 10 قادر خواهید بود تا این برنامه‌های استوک را از دستگاه خود حذف کنید.

حذف اپلیکیشن های اپل در ios 10
حذف اپلیکیشن های اپل در ios 10

این دقیقاً همان سمت و هدفی است که کمپانی‌های تولیدکننده گوشی‌های اندرویدی نظیر سامسونگ و ال‌جی نیز در آن پیشگام شده‌اند. گلکسی اس 7 و ال‌جی جی 5 دو پرچم‌دار جدید این کمپانی‌ها هستند که با بررسی اجمالی بر روی اپلیکیشن‌های نصب شده درمیابید که تعداد این اپلیکیشن‌های از پیش نصب شده بسیار کمتر از گذشته شده است.

هرچند که اعلام این ویژگی آی او اس 10 در کنفرانس WWDC 2016 چندان هم عجیب نبود. به‌خصوص آن که بسیاری از کاربران طی سال گذشته این درخواست را از اپل کرده بودند. با این حال می‌توانیم آن را به‌عنوان راهی جهت احترام گذاشتن به مخاطبان اپل، به فال نیک بگیریم. البته اگر قصد داشتید تا دوباره این اپلیکیشن‌ها را به دستگاه خود بازگردانید جای نگرانی نیست. آی او اس 10 راه‌ حلی را نیز برای این موضوع قرار داده تا به راحتی اپلیکیشن های اپل را به دستگاه خود بازگردانید.

بازگردانی اپلیکیشن های اپل در ios 10
بازگردانی اپلیکیشن های اپل در ios 10

لازم به ذکر است که نسخه نهایی آی او اس 10 پاییز پیش رو به‌صورت رسمی عرضه خواهد شد و از شب گذشته نسخه مخصوص توسعه دهندگان اپل برای ایشان عرضه شده است. در زیر نگاهی به لیست اپلیکیشن‌های قابل حذف خواهیم انداخت:

قابل حذف

غیرقابل حذف

اپلیکیشن های اپل

App Store

Apple Music

Calculator

Calendar

Camera

Clock

Compass

Contacts

FaceTime

Find Friends

Find my iPhone

Health

Home

iBooks

iMovie

iTunes Store

Mail

Maps

Messages

News

Notes

Phone

Photos

Podcasts

Reminders

Safari

Settings

Stocks

Tips

Videos

Voice memos

Wallet

Watch

Weather