iOS 9.3؛ مروری بر قابلیت های جدید این نسخه از آی او اس

اپل به تازگی از نسخه 9.3 سیستم عامل آیفون و آیپد های خود در رویداد “Let Us Loop You In” رونمایی کرد و هم اکنون آن را جهت دانلود در دسترس قرار داده است، پس تاخیر نکنید و از دستگاه خود پشتیبان تهیه کرده و آن را به روز کنید. بدین منظور باید به بخش Settings > General > Software Update در سیستم عامل رفته و فایل آپدیت را دریافت کنید.

گذشته از این که تمرکز اصلی این نسخه بر روی رفع مشکلات و باگ‌ها و بهبود عملکرد بوده، چندین قابلیت جدید در آن قرار داده شده است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

حالت جدید Night Shift – شیفت شب

احتمالا بزرگ ترین قابلیت جدید که در iOS 9.3 معرفی شده، حالت شیفت شب آن می‌باشد؛ قابلیتی که هم اکنون سیستم عامل اندروید نیز آن را در نسخه پیش نمایش N گنجانده است. اگر تاکنون از برنامه‌هایی نظیر F.lux در رایانه یا مک بهره برده باشید، احتمالا از اهمیت Night Shift به خوبی با خبرید.

2

استفاده از آیفون و آیپد قبل از خواب می‌تواند موجب ایجاد خلل در خواب کامل شب شما شود، چرا که نور سفید و آبی تولیدی توسط صفحه نمایش مغز شما را گول می‌زند و مغز فکر می‌کند که هم اکنون در زمان روز هستید و وقت خواب نیست. حالت شب این موضوع را با کاهش و یا حذف این نور روشن و آبی حل کرده است. مطابق تصویر بالا در این حالت انگار صفحه نمایش نارنجی می‌شود و در نتیجه چشمان کاربران در تاریکی شب اذیت نخواهد شد.

از آن جایی که دستگاه iOS شما دقیقا می‌داند که در کجا قرار دارید، زمان محلی طلوع خورشید و غروب آن را نیز شناسایی کرده و عملیات حذف و یا کاهش نور آبی را به صورت خودکار صورت می‌دهد. این تنظیم در بخش Settings > Display and Brightness > Night Shift قابل تغییر است.

آیکون مربوط به این قابلیت جدید هم اکنون در بخش اکشن سنتر آی او اس و ما بین ماشین حساب و تایمر قرار گرفته است…

متاسفانه این قابلیت تنها با تلفن‌هایی که از پردازنده 64 بیتی بهره می‌برند سازگاری دارد و بدین ترتیب دستگاه‌هایی که قبل از سال 2013 معرفی شده‌اند باید به فکر اپلیکیشن‌های جانبی در این زمینه باشند.

پشتیبانی از حالت چند کاربره در آیپد ها

کاربران مدت هاست که در انتظار چنین قابلیتی برای آیپد های خود هستند. کاملا هم منطقی است – بیشتر خانواده‌ها از آیپد به صورت اشتراکی در خانه و برای اموری نظیر وب گردی، تماشای ویدیو و بازی استفاده می‌کنند. اپل بنا به دلایلی نظیر نحوه ذخیره سازی دیتا و اپلیکیشن در سیستم عامل خود از قرار دادن این قابلیت امتنا می‌کرد.

اما این موضوع در نسخه 9.3 این سیستم عامل عوض شده است و کاربران آیپد حالا می‌توانند از دستگاه خود به صورت چند کاربره استفاده کنند. این قابلیت زیر مجموعه‌ای از اهداف اپل برای بخش iOS For Education است تا آیپد ها کاربرد بیشتری در کلاس های درس داشته باشند. این قابلیت که Shared iPad نام دارد که تنها در آیپد مدیران و مدرسان مدارس قرار گرفته است، یعنی همه نمی‌توانند از آن بهره ببرند.

با این حال خبر خوب این است که می‌توانیم امیدوار باشیم اپل به زودی قابلیت استفاده چند کاربره را به سیستم عامل خود – و حتی آیفون‌ها – بیاورد.

iOS For Education

3

علاوه بر این که دانش آموزان می‌توانند برای خود اپلیکیشن و اسناد خصوصی داشته باشند، iOS For Education همچنین اپلیکیشنی را برای کلاس درس تدارک دیده است که امکان بازرسی معلم از آیپد تمام دانش آموزان را فراهم می آورد.

تاچ آی دی برای بخش یادداشت ها – Notes

اپلیکیشن یادداشت ها یک ابزار کاربردی در دستگاه های اپل است که کاربرد مناسبی برای یادداشت سریع مطالب مختلف دارد. برای برخی کاربران اطلاعاتی که درون این برنامه هستند از اهمیت بالایی برخوردارند و قرار گرفتن امکان محافظت با اثر انگشت بر روی آن می تواند ایده مناسبی باشد. خوشبختانه این مهم در iOS 9.3 رخ داده است.

اگر هم از محصولی از اپل بدون سنسور اثر انگشت بهره می برید، خبر خوش این است که امکان استفاده از پسورد اختصاصی برای این اپلیکیشن فراهم آمده است – رمزی که با passcode اصلی دستگاه فرق می کند…

بهبود بخش سلامت – Health

اپلیکیشن سلامت در این نسخه با بهبود رسانی هایی مواجه بوده است. بالاخره این برنامه با ساعت اپل تعامل پیدا کرده و اطلاعاتی نظیر تعداد قدم ها و فعالیت های ورزشی کاربر حالا در اپلیکیشن سلامت نیز نمایش داده می شوند.

4

بهبود بخش اخبار – News

در حالی که این موضوع به iOS 9.3 اختصاص نمی یابد، اما جالب است بدانید که حالا اپل فرمت بخش خبر های سیستم عامل خود را برای همه باز گذاشته است. این بخش که در گذشته به روزنامه و مجلات خاصی محدود شده بود – همچون نیویورک تایم و Wired – حالا از سایر سرویس و رسانه ها نیز پشتیبانی می کند و این تنها یک قابلیت فید RSS خوان نیست، بلکه پشتیبانی حرفه ای و کاملی در این بخش تدارک دیده شده است. سازندگان محتوی می توانند محتوی خود را زیبا تر سازند.

5

سایر موارد در یک نگاه

  • بهبود های مختلف در بخش اپلیکیشن ماشین – Carplay
  • رفع باگ و مشکلات
  • میانبر های لمس سه بعدی – 3D Touch – در این نسخه برای اپلیکیشن های خود سیستم میانبر های لمسی جدیدی طراحی شده اند که مربوط به بخش هایی نظیر تنظیمات، اپ استور، آب و هوا، سلامت و … می شوند.
  • سیری: این دستیار ترفند تازه ای یاد نگرفته است اما زبان های جدیدی به لیست پشتیبانی آن افزوده شده؛ هبری، فنلاندی و زبان مالزی. حالا زبان های پشتیبانی شده به عدد 37 رسیده است.