iOS 9 به آیفون های قدیمی تر زندگی دوباره خواهد بخشید

ماه آینده و در رویداد WWDC، اپل به صورت رسمی سیستم عامل iOS 9 را معرفی خواهد کرد. البته بسیاری از ویژگی های این سیستم عامل در طی چند ماه گذشته فاش شده اند. به عنوان مثال می دانیم که این سیستم عامل از یک فونت جدید به نام San Francisco به همراه برنامه جدید Home که برای کنترل لوازم هوشمند داخل منزل به کار می رود و همچنین از نقشه های ارتقا یافته و قابلیت تقسیم صفحه در iPad بهره خواهد برد.

با این حال مطمئنا هیچکدام از قابلیت های فوق، کاربران آیفون ها و آیپد های قدیمی تر را به اندازه خبری که در خصوص پشتیبانی iOS 9 از دستگاه قدیمی آنها منتشر شده، خوشحال نمی کند. اپل معمولا نسخه های جدید از سیستم عامل iOS را با هیاهو و تبلیغات بسیار عرضه می کند ولی تا به حال این گونه بوده که دستگاه هایی که بیشتر از دو سال از عمرشان می گذشت از بروزرسانی سیستم عامل محروم می ماندند. اما حال بر اساس گزارشی که Mark Gurman در وب سایت 9to5Mac منتشر کرده به نظر می رسد این شرکت روند سابق را تغییر داده است.

iOS-9-2بر اساس این گزارش، اپل در iOS 9، طراحی سیستم عامل را از پایه شروع کرده است. به عبارتی دیگر این شرکت ابتدا یک نسخه پایه از این سیستم عامل طراحی کرده که برای استفاده در دستگاه های قدیمی تر مناسب خواهد بود و سپس با افزودن قابلیت ها و جلوه های بیشتر، آن را برای دستگاه های جدید آماده ساخته است. این سیستم عامل به صورت کاملا روان در گوشی های iPhone 4 و iPad Mini و مدل های جدیدتر اجرا خواهد شد. این تغییر استراتژی کاملا غافلگیر کننده می باشد، زیرا شرکت اپل در راستای پیشرفت خود بیشتر بر فروش دستگاه های جدید تکیه دارد.

سوالی که در این جا مطرح می شود این است که چرا اپل استراتژی سابق خود را تغییر داده است؟ آقای Foad Fadaghi مدیر عامل Telsyte معتقد است که اپل با این کار می تواند ثبات و پایداری بیشتری به برند این شرکت ببخشد. تلفن های هوشمند جدید اپل گران قیمت هستند و ممکن است با بودجه همه کاربران سازگاری نداشته باشد. این شرکت پی برده که اگر مشتریان دستگاه های قبلی خود را مجبور به تعویض و ارتقا گوشی های خود کند ممکن است این دسته از کاربران به سمت سیستم عامل اندروید و یا سایر پلتفرم ها روانه شوند. در همین زمینه باید اشاره کنیم که با وجود رکورد شکنی iPhone 6 و iPhone 6 Plus در زمینه فروش، نسخه های قدیمی تر تلفن های هوشمند آیفون که قیمت پایین تری هم دارند در بسیاری از کشور ها هنوز فروش خوبی دارند.

iOS-9-3در ضمن اپل با پشتیبانی دستگاه های قدیمی تر در سیستم عامل iOS 9، می تواند موقعیت خود را در بازار های نوپا که کاربران آنها گوشی های خود را با مدل های جدیدتر تعویض نمی نمایند، تقویت نماید. همچنین پشتیبانی iOS 9 از آیفون های قدیمی احتمالا به این معنا خواهد بود که این سیستم عامل قابلیت های جدید زیادی به همراه نخواهد داشت. در وب سایت 9to5Mac نیز اشاره شده است که این بار اپل به جای ارائه قابلیت های متعدد، بیشتر تمرکز خود را بر روی افزایش کیفیت و ارائه یک تجربه بدون باگ برای کاربران معطوف کرده است.

منبع: valuewalk.com