Jawbone شیائومی را به کپی‌برداری از طراحی خود متهم کرد

اسپیکر بلوتوثی Mini Jambox

دیگر به خبرهایی با این نوع تیترها عادت کرده‌ایم. تاکنون شرکت‌های بزرگ و کوچک زیادی، کمپانی چینی شیائومی را به کپی‌برداری از طرح‌های خود متهم کرده‌اند و شاید هم به همین دلیل است که شیائومی به “اپل کشور چین” مشهور شده است!

این بار نوبت به شرکت تقریباً ناشناخته Jawbone رسیده است تا کمپانی شیائومی را به کپی‌برداری از طراحی خود متهم کند. واضح است که شیائومی هرگز اتهام کپی‌برداری از رقیبان خود را نپذیرفته و احتمالاً در پاسخ به اتهامات وارده از سوی Jawbone نیز به همان منوال گذشته عمل کرده و همه چیز را از بیخ و بن تکذیب خواهد کرد!

پیش از این وقتی از مدیر طراحی اپل، آقای جانی آیو (Jony Ive)، در مورد نحوه طراحی محصولات شیائومی سوال شد، او به صراحت از کلماتی مانند “تنبلی” و “دزدی” برای توصیف روش کار طراحان شیائومی استفاده کرده بود. البته به احتمال فراوان، ایشان با مشاهده اولین لپ‌تاپ طراحی شده توسط شیائومی با نام “می نوت‌بوک ایر” (Mi Notebook Air)، بر این سخنان خود بیشتر از گذشته پافشاری خواهد کرد!

شباهت زیاد اسپیکرهای شیائومی و jawbone
شباهت عجیب دو اسپیکر بلوتوثی Jawbone Mini Jambox (سمت چپ) و Xiaomi Mi Square Box (سمت راست)

طراح ناشناس سوئیسی و مدیر ارشد بخش نوآوری Jawbone، آقای ایو بهار (Yves Behar)، کمپانی شیائومی را به استفاده غیرمجاز از طراحی اسپیکرهای تولیدی این شرکت با نام Mini Jambox متهم کرده است. وی این اتهام را در پاسخ به ادعاهای مطرح شده در خصوص شباهت بسیار زیاد اسپیکر بلوتوثی شیائومی به اسپیکر تولیدی این شرکت، مطرح کرده است.

با کنار هم قرار دادن اسپیکرهای بلوتوثی Jawbone Mini Jambox و Xiaomi Mi Square Box شباهت زیاد این دو محصول کاملاً مشخص بوده و تعجب برانگیز است. این شباهت زیاد در دو ابزاری که کاربرد کاملاً یکسانی دارند، اصلاً منطقی نیست. به خصوص این که طراحی مشبک اسپیکر تولیدی Jawbone مهمترین وجه تمایز این محصول با سایر اسپیکرهای موجود در بازار به شمار می‌آید.

در انتها شایان ذکر است که شیائومی هنوز پاسخی به این اتهامات نداده است.